XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Endokrynologia
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zespole Cushinga u kotów
Sarah J. Wooten
Trudna do wyrównania cukrzyca? Krucha skóra? Nawracające zakażenia dróg moczowych? Możliwe, że twój koci pacjent cierpi na zespół Cushinga! Dr David Bruyette prezentuje zestaw niezbędnych informacji, które będą ci potrzebne, aby diagnozować i leczyć koty cierpiące z powodu hiperkortyzolemii.
Tak, koty mogą chorować na nadczynność kory nadnerczy, określaną także mianem zespołu Cushinga, ale nie jest to dokładnie to samo, co analogiczna choroba u psów, ponieważ – no cóż – są kotami. Wykładowca Fetch dvm360 David Bruyette, DVM, DACVIM, Główny Lekarz Weterynarii w Anivive Lifesciences oraz CEO serwisu Veterinary Diagnostic Investigation and Consultation, przedstawia najświeższe doniesienia dotyczące hiperkortyzolemii u pacjentów weterynaryjnych.
Rozpoznanie
Podobnie jak u psów, rozpoznanie zespołu Cushinga u kotów powinno być oparte na wywiadzie, objawach, zmianach stwierdzonych w badaniu klinicznym, wynikach badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Chorują zazwyczaj osobniki starsze, ale hiperkortyzolemia może dotyczyć również pacjentów w wieku od około 4. roku życia. Inaczej niż u psów, istnieje wyraźna predylekcja płciowa – 75% chorych stanowią samice. Jaka jest przyczyna tej dolegliwości? Dr Bruyette ocenia, że u około 80% kotów z zespołem Cushinga występuje jego postać przysadkowa, podczas gdy 20% przypadków jest spowodowanych guzami nadnerczy, z których statystycznie połowa okazuje się złośliwa, a połowa łagodna.
Objawy
Koty dotknięte zespołem Cushinga często cierpią na rozmaite choroby towarzyszące, takie jak nawracające zakażenia dróg moczowych bądź cukrzyca. Znacznym problemem dla nas – klinicystów – jest fakt, że takie objawy jak wielomocz, zwiększony apetyt, nadmierne pragnienie, utrata masy mięśniowej lub powiększenie wątroby są charakterystyczne zarówno dla cukrzycy, jak i hiperkortyzolemii. Dr Bruyette zauważa, że zespół Cushinga często bywa rozpoznawany wówczas, gdy wykryta wcześniej cukrzyca okazuje się trudna do wyrównania lub staje się insulinooporna.
Inne często obserwowane objawy kliniczne u kotów dotkniętych zespołem Cushinga to zaawansowany zanik skóry oraz wyłysienia. Cienka, połyskliwa skóra u starszych osobników to objaw patognomoniczny, wskazujący na hiperkortyzolemię lub raka trzustki. (Dr Bruyette podpowiada: jeśli przyszedł do ciebie tego rodzaju pacjent, nie wykonuj zeskrobiny! Dla kota może się to skończyć oskalpowaniem, a dla twojej przychodni – negatywną oceną w Internecie).
Podstawowe badania laboratoryjne
Dr Bruyette mówi, że koty – w przeciwieństwie do psów – nie wytwarzają steroidozależnej izoformy fosfatazy zasadowej (ALP). Aktywność tego enzymu u zwierząt tego gatunku dotkniętych zespołem Cushinga nie musi być więc podwyższona. Tacy pacjenci są...