XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Chirurgia
Nie zapomnij o odżywianiu! Wprowadzanie zgłębnika do ezofagostomii u kocich pacjentów
Marc Hirshenson
Ten prosty zabieg zapewnia odpowiednie odżywienie kocich pacjentów po operacji, co może przyspieszyć powrót do zdrowia i skrócić czas hospitalizacji.
Odpowiednie wsparcie żywieniowe jest kluczowym, aczkolwiek często pomijanym elementem opieki pooperacyjnej. Chore zwierzęta nierzadko wykazują zmniejszony apetyt, brak apetytu lub utratę masy ciała. Objawy te mogą być wynikiem bólu bądź obecności zmian strukturalnych w jamie ustnej (na przykład guzy) albo złego samopoczucia związanego z chorobą ogólną (np. chłoniak, choroba nerek).
Niekorzystne skutki niedożywienia są powszechnie znane. Zaliczają się do nich: gorsze gojenie się ran i złamań, osłabiona reakcja immunologiczna i upośledzenie czynności narządów. Żywienie dojelitowe może przyspieszyć powrót do zdrowia, skrócić czas hospitalizacji i zapobiec powikłaniom, takim jak stłuszczenie wątroby.
Umieszczenie zgłębnika do ezofagostomii u kotów jest technicznie proste, wymaga minimalnego czasu znieczulenia i wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań. Poza tym zgłębniki do ezofagostomii mają większą średnicę niż sondy nosowo-przełykowe i nosowo-żołądkowe, co umożliwia podanie leków lub zmiksowanej karmy. W przeciwieństwie do zgłębnika gastrostomijnego albo jelitowego zgłębnik do ezofagostomii może zostać łatwo usunięty w dowolnym momencie.