XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Gastroenterologia
Enzymy wątrobowe u psów – tak wiele pytań!
Jennifer Gaumnitz
Czy dezorientuje cię alfabetyczna zupa enzymatycznej aktywności wątroby? Dr Jonathan Lidbury odpowiada na najczęstsze pytania dotyczące interpretowania wyników laboratoryjnych u psów i radzi, jak następnie potwierdzić rozpoznanie, włączając w to odpowiedni moment na wykonanie biopsji wątroby.
Jak wszyscy wiedzą aż za dobrze, podwyższona aktywność enzymów wątrobowych w surowicy jest powszechna u psów i często stanowi wyzwanie diagnostyczne. Na ostatniej sesji Fetch dvm360 Jonathan Lidbury, BVMS, MRCVS, PhD, DACVIM, DECVIM, powiedział: „Podwyższone wartości enzymów wątrobowych są dla wielu z nas istotną przyczyną konsternacji i wątpliwości. Musimy zmagać się z nimi przez cały czas. Są najbardziej powszechnymi nieprawidłowościami laboratoryjnymi”.
Czasami podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych w surowicy jest spowodowane pierwotną chorobą wątroby i dróg żółciowych, ale bywa też skutkiem chorób pozawątrobowych. Żeby skomplikować wszystko jeszcze bardziej, tkanki inne niż wątrobowa również mogą produkować te enzymy. Wątroba odgrywa główną rolę w metabolizmie i wydalaniu leków oraz egzogennych i endogennych toksyn, jest więc podatna na uszkodzenia spowodowane toksynami oraz chorobami innych części ciała. Dodatkowo do podwyższenia aktywności enzymów wątrobowych może dojść w wyniku łagodnych procesów (na przykład rozrostu guzkowego wątroby) lub chorób o charakterze postępującym, przy których dla osiągnięcia najlepszych rezultatów leczenia konieczna jest wczesna interwencja (na przykład przewlekłe zapalenie wątroby).
Przeprowadzenie obszernej diagnostyki, włączając w to biopsję wątroby, jest kosztowne i klienci mogą nie mieć chęci lub możliwości, aby ją kontynuować. Trudno określić, jak daleko należy posunąć się w badaniu tych psów. Dr Lidbury mówi, że jeśli przyczyną podwyższonej aktywności jest pierwotna choroba wątroby, taka jak przewlekłe zapalenie albo guz wątroby, liczba potrzebnych badań może szybko rosnąć, aż do konieczności wykonania biopsji wątroby. Zupełnie inaczej jest w przypadku przyczyn pozawątrobowych. „Czasami, szczególnie przy niewielkim podwyższeniu aktywności fosfatazy zasadowej (ALP), najlepszym rozwiązaniem może być zlekceważenie tego” – twierdzi dr Lidbury.
Dzięki logicznej analizie krok po kroku możesz ocenić, które psy powinny zostać zbadane pod kątem choroby pozawątrobowej, które przypadki mogą potrzebować biopsji wątroby, a z którymi można poradzić sobie w mniej inwazyjny sposób.