XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Artykuł wiodący
Kot z astmą – wytyczne postępowania
Tekla Lee-Fowler
Astma kotów jest stanem zapalnym dolnych dróg oddechowych, który klinicznie objawia się przewlekłym kaszlem. W niektórych jej przypadkach może również dochodzić do zaostrzenia choroby i pojawienia się duszności wydechowej. W nacieku zapalnym w astmie zwykle występują eozynofile, a u pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby można też wykazać obecność neutrofili, zwłaszcza w sytuacjach, w których doszło do wtórnego zakażenia bakteryjnego. Eozynofilowe zapalenie dróg oddechowych nie jest jednak swoiste dla astmy kotów. Z tego względu we wczesnym postępowaniu diagnostycznym należy wziąć pod uwagę również inne choroby z listy rozpoznań różnicowych, w tym zapalenie oskrzeli na tle pasożytniczym (np. w wyniku inwazji nicieni płucnych lub choroby układu oddechowego wywołanej robaczycą serca).
Główną cechą astmy kotów jest zwężenie oskrzeli, powodujące zwiększony opór w drogach oddechowych. W badaniu osłuchowym klatki piersiowej objawia się ono w postaci świszczącego oddechu oraz zwiększonego wysiłku oddechowego, który jest najlepiej widoczny podczas wydechu. Może mu również towarzyszyć nasilona praca mięśni tłoczni brzusznej, określana często jako „falujący brzuch”. Kolejną ważną zmianą, do której dochodzi w przebiegu astmy kotów, jest zwiększona produkcja śluzu, przyczyniająca się do zwężenia światła dróg oddechowych i zwiększonego wysiłku oddechowego.
Zaostrzenie astmy u kotów może być stanem bezpośredniego zagrożenia życia, wymagającym natychmiastowej interwencji lekarskiej. W takich przypadkach postępowanie lecznicze koncentruje się na stabilizacji stanu pacjenta oraz zwalczaniu zwężenia oskrzeli. Z kolei postępowanie długoterminowe opiera się na wyciszeniu zapalenia dróg oddechowych i często jest działaniem wielokierunkowym. Jeżeli przewlekłego zapalenia dróg oddechowych nie leczy się w sposób prawidłowy, u pacjenta może dojść do ich przebudowy, co z kolei może dodatkowo wikłać przebieg choroby i pogarszać rokowanie. Z tego względu tak ważne jest odpowiednie leczenie przeciwzapalne. W tym artykule omówione zostały metody leczenia zarówno ostrej, jak i przewlekłej astmy kotów.
LECZENIE ASTMY
Postępowanie w przypadku ostrej lub przewlekłej astmy u kotów powinno opierać się na złożonym leczeniu przeciwzapalnym.
Postępowanie w stanach nagłych
Postępowanie w stanie zagrożenia życia
Pacjenci z astmą mogą zostać przywiezieni do lecznicy z powodu duszności i w tych przypadkach konieczna jest szybka i właściwie przeprowadzona ocena ich stanu klinicznego. Niemniej jednak wykonanie u nich pełnego badania klinicznego nie zawsze jes...