XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Choroby wewnętrzne
Podwyższona aktywność enzymów wątrobowych u psa – algorytm postępowania
David Twedt
Bez względu na to, czy u pacjenta występują objawy, czy też nie, użyj tego przewodnika jako pomocy w ustaleniu rozpoznania.
Jeżeli pacjent wykazuje objawy
Kiedy trafia do mnie chory pies z nieprawidłową aktywnością enzymów wątrobowych, w pierwszej kolejności poszukuję pierwotnej, pozawątrobowej przyczyny. Czy jest to choroba układu pokarmowego, zapalenie trzustki, niewydolność serca, posocznica czy inna choroba podstawowa?
Jeżeli wykryję chorobę pozawątrobową, która może być przyczyną, rozpoczynam od jej leczenia. Jeśli natomiast nie mogę nic znaleźć, badam wątrobę pacjenta.
Oto moja lista badań wątroby, które należałoby rozważyć:
- RTG jamy brzusznej
- stężenie kwasów żółciowych w surowicy (u pacjentów bez żółtaczki)
- USG jamy brzusznej
- biopsja aspiracyjna cienkoigłowa i badanie cytologiczne wątroby
- koagulogram
- biopsja wątroby (biopsja igłowa pod kontrolą USG, biopsja podczas laparotomii lub biopsja laparoskopowa).
Otrzymałeś właśnie wyniki badań laboratoryjnych, które wykazują nieprawidłową aktywność enzymów wątrobowych [na przykład transaminazy alaninowej (ALT), aminotransferazy asparaginianowej (AST), gamma-glutamylotransferazy (GGT) i fosfatazy zasadowej (ALP)]. Pojawia się frustracja. Jak bardzo powinieneś się tym martwić? Pacjent może mieć pierwotną chorobę wątroby, ale bardziej prawdopodobna jest choroba pozawątrobowa skutkująca dodatkowymi zaburzeniami ze strony tego narządu. Ważne jest znalezienie faktycznej przyczyny, ale droga do rozpoznania może być żmudna, szczególnie jeśli pies nie wykazuje objawów.
Użyj algorytmu zamieszczonego w artykule jako przewodnika w badaniu psów z nieprawidłową aktywnością enzymów wątrobowych.