XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Gastroenterologia
Podejrzenie krwawienia do światła przewodu pokarmowego? Co zrobić, kiedy nie widać krwi
Alyson Collins
Krwawienie do światła przewodu pokarmowego jest dość częste u psów. Niestety, jego objawy kliniczne mogą być bardzo słabo wyrażone. Zapoznaj się z postępowaniem opracowanym dla pacjentów z podejrzeniem krwawienia do przewodu pokarmowego przez dr. Jonathana Lidbury’ego.
Wyobraź sobie taki przypadek: dziewięcioletni kastrowany pies samiec, mieszaniec o masie ciała 11,3 kg, został przyniesiony do twojej kliniki, ponieważ według słów właściciela „coś jest z nim nie tak”. Właściciel mówi też, że zwierzę ostatnio nie jadło zbyt wiele i jest osłabione.
Czy krwawienie do przewodu pokarmowego jest na twojej liście rozpoznań różnicowych? Według Jonathana Lidbury’ego, BVMS, MRCVS, PhD, DACVIM, DECVIM, powinno się na niej znaleźć.
Podczas ostatniej konferencji Fetch dvm360 dr Lidbury wyjaśniał, że mimo iż krwawienie do światła przewodu pokarmowego może być oczywiste z powodu jednoznacznych objawów ze strony układu pokarmowego, nie jest to regułą. Czasami jedynym zauważalnym objawem klinicznym są zmiany w zachowaniu pacjenta lub brak apetytu. Dr Lidbury przedstawił krok po kroku postępowanie umożliwiające rozpoznanie krwawienia do przewodu pokarmowego o niejasnej etiologii (przyczyna krwawienia jest możliwa do wykrycia za pomocą endoskopii) lub krwawienia utajonego (metodą endoskopową nie można określić miejsca krwawienia).
Sprawdź parametry życiowe, ustabilizuj pacjenta, wykonaj pełne badanie kliniczne
Dr Lidbury podkreśla, jak ważne jest poszukiwanie wybroczyn oraz sprawdzenie, czy nie występuje krwawienie z otworów ciała (na przykład nos, oczy), wykonanie badania przez odbyt, by określić, czy obecna jest krew, guzy bądź ciała obce, a na końcu ...