XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Toksykologia
Dziesięć najważniejszych zatruć powodujących hipoglikemię u psów
Ginger Watts Brown
Na pięć minut przed zamknięciem twojej lecznicy zostaje do niej przywieziony pies, który leży na boku i nie wstaje, nie reaguje na bodźce środowiskowe i ma silną hipoglikemię. Układasz w głowie listę rozpoznań różnicowych dla tego pacjenta. Obejmuje ona wyspiaka trzustki (insulinoma), niedoczynność kory nadnerczy, chorobę wątroby, sepsę i wiele innych zaburzeń. Kiedy przechodzisz w myślach przez rozwinięcia akronimu DAMNITV wykorzystywanego w diagnostyce różnicowej [gdzie litera D (degenerative) odpowiada za choroby zwyrodnieniowe, A (anomalous) za wady wrodzone, M (metabolic) za zaburzenia metaboliczne, N (neoplastic/nutritional) za choroby nowotworowe i niewłaściwe żywienie, I (inflammatory) za zapalenie, T (traumatic/toxic) za uraz lub zatrucie, a V (vascular) za zaburzenia naczyniowe], skupiasz się na literze „T” (która odnosi się do toksyn) i starasz się przypomnieć sobie liczne substancje mogące powodować hipoglikemię. Niemniej jednak większość z nich spotyka się rzadko albo wręcz jedynie w teorii. Ten artykuł został napisany po to, aby pomóc ci wykluczyć rzadkie przyczyny hipoglikemii i skupić się na tych, które powinny pozostać na twojej skróconej liście, czyli „top 10”. Po ustabilizowaniu stanu pacjenta będziesz mógł omówić po kolei te substancje z właścicielem i być może ustalić, co jest przyczyną obniżonego stężenia glukozy u tego zwierzęcia.
Zaczniemy od najmniej prawdopodobnych przyczyn hipoglikemii i będziemy przesuwać się w stronę tych najczęściej występujących.
10. Baklofen
Charakterystyka: Baklofen jest lekiem zwiotczającym mięśnie szkieletowe o działaniu ośrodkowym.
Objawy kliniczne: Spożycie baklofenu może prowadzić do wystąpienia wymiotów, nadmiernego ślinienia, pobudzenia, niezborności, wokalizacji, obustronnego rozszerzenia źrenic, posmutnienia, przyjęcia pozycji leżącej, hipotermii, niedociśnienia lub nadciśnienia, drżeń mięśniowych, drgawek, śpiączki i zatrzymania akcji oddechowej.
Margines bezpieczeństwa: Wąski. Dawka terapeutyczna dla psów określana jest jako 1-2 mg/kg m.c. p.o. trzy razy dziennie.1 Niemniej jednak pojawienie się takich objawów klinicznych jak niezborność i przyjęcie pozycji leżącej opisywano po podaniu baklofenu już w dawce 0,5 mg/kg m.c. Po przyjęciu tego leku w dawce 1-2 mg/kg m.c. może dojść do wystąpienia drgawek, zniesienia odruchu przełykania i śpiączki.2
Mechanizm rozwoju hipoglikemii: Pośredni i bezpośredni. Dotychczas nie udało się opisać szczegółowo mechanizmu odpowiadającego za wystąpienie hipoglikemii, przypuszcza się jednak, że może być ona wynikiem zahamowania uwalniania glukagonu.3 U psów,...