XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Urologia
Pierwsza pomoc przy niedrożności cewki moczowej u psów samców – uciśnij i przepłucz
Andrew Jackson
Poprzez uciśnięcie cewki moczowej i jej przepłukanie oraz wykonanie kilku dodatkowych czynności możesz zapewnić pacjentowi szybką ulgę w bolesnej dolegliwości, a także uchronić go przed skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym.
Do lecznic weterynaryjnych często trafiają psy samce z niedrożnością dolnych dróg moczowych. Pierwsza pomoc w tej sytuacji bywa sporym wyzwaniem, w związku z czym tego rodzaju pacjentów niejednokrotnie odsyła się do klinik referencyjnych bądź specjalizujących się w stanach nagłych, bez uprzedniego udrożnienia cewki moczowej. A przecież wcale nie musi tak być! Wykonując kilka precyzyjnych, ale stosunkowo prostych czynności, lekarz pierwszego kontaktu powinien w większości przypadków być w stanie złagodzić cierpienie zwierzęcia przy minimalnym ryzyku powikłań.
Etiologia i rozpoznanie
Niedrożność cewki moczowej u psów jest niemal zawsze jednoznaczna z występowaniem u nich kamicy. Postępowanie przy tej dolegliwości polega na ogół na odblokowaniu światła cewki poprzez wepchnięcie zalegającego w niej materiału mineralnego do pęcherza moczowego, a następnie usunięciu go drogą cystotomii (nacięcia pęcherza moczowego). Zabieg uretrotomii (nacięcia cewki moczowej) może wiązać się z takimi powikłaniami jak wyciek moczu do otaczających tkanek miękkich, zwężenie dróg moczowych, przedłużające się krwawienie, a także zakażenia, zarówno śródoperacyjne, jak i przewlekłe, w związku z czym unika się stosowania tej metody w praktyce. U niektórych ras (na przykład dalmatyńczyków) oraz u psów z nawracającymi niedrożnościami może istnieć wskazanie do wykonania uretrostomii mosznowej. W przypadku większości zwierząt jest to jednak postępowanie zbyt inwazyjne w stosunku do skali problemu.
Niezależnie od tego, jakie będzie dalsze leczenie, niemal u wszystkich pacjentów z tym zaburzeniem istnieje możliwość udrożnienia cewki moczowej, a następnie wykonania zabiegu cystotomii, jeśli tylko podjęte zostaną odpowiednie kroki. Nie wolno zapominać, że choroba ta związana jest z silnym bólem. Konieczne jest zastosowanie u psa skutecznego leczenia przeciwbólowego, należy też przygotować się do wprowadzenia go w stan znieczulenia ogólnego, niezbędnego do udrożnienia cewki moczowej. Tego rodzaju sytuacje powinno się zawsze traktować jako stan nagły, ponieważ przy braku interwencji medycznej u zwierzęcia może dojść do pęknięcia ściany pęcherza moczowego.