XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Onkologia
Pięć kluczowych zasad w leczeniu skórnych postaci guzów z komórek tucznych u psów
Michael O. Childress
Nieznane są czynniki predysponujące do powstawania w skórze guzów z komórek tucznych (mastocytoma), na dodatek występują one niestety bardzo powszechnie. W artykule opisano, co lekarze weterynarii powinni mieć na uwadze, walcząc z tą chorobą nowotworową.
Czy guzy z komórek tucznych psów stanowią dla ciebie wyzwanie kliniczne? Jeśli tak, prawdopodobnie nie jesteś w tym odosobniony. Obraz kliniczny tych nowotworów może być bardzo zróżnicowany – od stosunkowo łagodnej formy do bardzo złośliwej, co utrudnia wybór najlepszego sposobu leczenia danego nowotworu. Usunięcie chirurgiczne jest podstawą leczenia większości guzów z komórek tucznych, natomiast chemioterapia i radioterapia są w niektórych przypadkach cennymi metodami wspomagającymi (lub alternatywnymi). Przy podejmowaniu decyzji, jaka metoda leczenia będzie najlepsza u psa ze skórną postacią guza z komórek tucznych, należy pamiętać o pięciu kluczowych kwestiach:
1. Najważniejszym krokiem w postępowaniu z psami ze skórną postacią guza z komórek tucznych jest ustalenie, czy możliwe jest chirurgiczne usunięcie nowotworu.
Wydaje się to oczywiste, ale zarówno właściciele zwierząt, jak i lekarze weterynarii mogą mieć zbyt wygórowane oczekiwania w odniesieniu do korzyści z interwencji chirurgicznej. Większość lekarzy weterynarii jest świadoma, że czynnikiem mającym największy wpływ na rokowanie po chirurgicznym wycięciu guza z komórek tucznych jest jego klasyfikacja histopatologiczna. Niestety nie można jej dokonać, dopóki guz nie zostanie usunięty, dlatego lekarze weterynarii muszą polegać na innych kryteriach klinicznych, aby zdecydować o wykonaniu zabiegu.
Małe, pojedyncze, wolno rosnące guzy w obszarach ciała umożliwiających ich wycięcie z szerokim marginesem chirurgicznym (takich jak tułów) w największym stopniu kwalifikują się do chirurgicznego usunięcia. Natomiast guzy duże, szybko rosnące lub znajdujące się w miejscach, w których szerokie wycięcie jest trudne, mogą nie nadawać się do wycięcia chirurgicznego. Te ostatnie nowotwory są często rakami o wysokim stopniu złośliwości, których nie można wyleczyć chirurgicznie.
Inne częste objawy kliniczne wysoce złośliwych nowotworów z komórek tucznych obejmują krwawienie lub owrzodzenie guza, powiększenie okolicznych węzłów chłonnych oraz ogólnoustrojowe objawy wynikające z degranulacji komórek tucznych, takie jak wymi...