BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
W skrócie
Kardiomiopatia rozstrzeniowa a karmy dla psów – czy podawanie tauryny przynosi efekty?
W niedawno przeprowadzonym dużym badaniu klinicznym oceniono, czy stosowanie dodatków z tauryną i L-karnityną pomaga w leczeniu kardiomiopatii rozstrzeniowej psów.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) prowadzi obecnie postępowanie wyjaśniające związek pomiędzy egzotycznymi i bezzbożowymi karmami dla psów a rozwojem kardiomiopatii rozstrzeniowej (DCM). Od końca lat osiemdziesiątych i początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku wiadomo, że psy i koty karmione dietami o małej zawartości tauryny częściej chorują na kardiomiopatię rozstrzeniową. W niedawno przeprowadzonym badaniu wykazano, że zastosowanie tauryny i L-karnityny u pacjentów, u których rozwinęła się DCM wywołana dietą, prowadzi do poprawy lub wręcz ustąpienia objawów klinicznych wywołanych tą chorobą.1
Cel badania
Mimo że tauryna nie jest uważana za jeden z aminokwasów egzogennych, jej metabolizm i rola w szeregu różnych procesów metabolicznych nie zostały w pełni wyjaśnione. Tauryna powstaje głównie z metioniny i cysteiny w wątrobie oraz ośrodkowym układzie nerwowym psów, a jej uzupełnianie jest bardzo ważne z uwagi na niewielką zdolność do jej endogennego wytwarzania.
W ostatnim czasie diety egzotyczne i bezzbożowe stały się bardzo popularne, ale lekarze weterynarii wraz z FDA zaczęli zgłaszać do nich zastrzeżenia z uwagi na zwiększoną częstotliwość występowania przypadków DCM. FDA prowadzi postępowanie wyjaśniające potencjalną zależność pomiędzy tymi karmami a kardiomiopatią, aczkolwiek wykazanie bezpośredniego związku między nimi może być bardzo trudne. Powodem jest bardzo złożony metabolizm tauryny i wielokierunkowa rola, jaką pełni ona w utrzymaniu zdrowia psów. Ostrzeżenie opublikowane przez FDA, skierowane do właścicieli psów i środowiska weterynaryjnego, wywołało panikę u części właścicieli podających diety bezzbożowe i egzotyczne.
Na University of California w Davis przeprowadzono niedawno badanie, w którym sprawdzano, czy u psów występuje niedobór tauryny, a następnie leczono te zwierzęta poprzez podawanie tauryny i L-karnityny w połączeniu ze zmianą diety, aby ocenić wpływ uzupełniania tych aminokwasów na poprawę stanu klinicznego psów z kardiomiopatią rozstrzeniową.
Plan badania
Do badania włączono 24 psy rasy golden retriever należące do prywatnych właścicieli, mające udokumentowaną DCM i potwierdzony niedobór tauryny, a także 52 zdrowe golden retrievery stanowiące grupę kontrolną. Psy zakwalifikowane do badania były wybierane spośród pacjentów prywatnych lecznic oraz ośrodków akademickich między styczniem 2016 roku a lipcem 2018 roku.