XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Zapytaj eksperta – diagnostyka
Badania kału – czy nie nadinterpretujecie ich wyników?
Lekarz weterynarii zastanawia się nad znaczeniem krętków stwierdzonych w badaniu kału młodego kota. Specjalista z zakresu chorób układu pokarmowego wyjaśnia kwestie związane z diagnostyką różnicową i omawia możliwości leczenia.
Na pytanie odpowiada
Scott Owens, DVM, MS, DACVIM (SAIM)
MedVet Indianapolis
Pytanie: Wyniki badania kału pobranego od 20-tygodniowej wysterylizowanej kotki wykazały miękki, słabo uformowany kał tłuszczowy (występujący od tygodnia) i umiarkowaną liczbą bakterii z rzędu Spirochaetales. Kot poza tym nie wykazuje żadnych objawów klinicznych. Był szczepiony oraz odrobaczany zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Zwierzę zostało adoptowane w wieku 12 tygodni. W poprzednim miejscu pobytu kotka i kocięta przebywały zarówno w domu, jak i na zewnątrz, i były w minimalnym stopniu otoczone opieką weterynaryjną. Kondycję kota oceniono na 5 w 9-stopniowej skali, nie zaobserwowano spadku masy ciała. Właściciel ostatnio włączył do żywienia wysokiej jakości karmę w puszce jako przysmak podawany raz dziennie, ale od czasu wystąpienia biegunki przestał ją podawać.
Czy wykryte krętki wskazują na przerost mikroflory bakteryjnej w żołądku i jelicie cienkim? Czy powinno się podjąć leczenie w kierunku możliwego zakażenia Helicobacter pylori lub Campylobacter?