XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
W skrócie
Wzory MRI pomagają zidentyfikować malformację Chiariego u psów
Ostatnie badanie wskazuje, że analiza całej czaszki zamiast skupiania się jedynie na badaniu tyłomózgowia u ras krótkoczaszkowych mogłaby pomóc wcześniej rozpoznać malformację Chiariego i jamistość rdzenia kręgowego, co jest kluczowe w ograniczaniu bólu odczuwanego przez psa.
Cel badania
Malformacja Chiariego (ang. Chiari-like malformation, CM) jest powszechnym zaburzeniem rozwojowym czaszki i kręgów czaszkowo-szyjnych u kilku ras psów, szczególnie u psów rasy cavalier king charles spaniel. Psy z CM mają mózg i czaszkę niedopasowane pod względem wielkości, szczególnie w okolicy połączenia czaszkowo-kręgosłupowego. CM jest najczęstszą przyczyną jamistości rdzeniowej, która opisywana jest jako wypełnione płynem jamy wewnątrz centralnego rdzenia kręgowego. Te „przetoki” lub „strzykawki” mogą powodować uszkodzenia neurologiczne, co skutkuje bólem i objawami klinicznymi.
Rozpoznanie CM/jamistości rdzenia kręgowego u psów nie zawsze jest proste. Cavalier king charles spaniele z jamistością rdzenia kręgowego wtórną do CM mają cały szereg nieprawidłowości budowy. Dodatkowo jamistość rdzenia nie zawsze wiąże się z występowaniem objawów klinicznych, a psy, u których występuje jedynie malformacja Chiariego, mogą wykazywać oznaki bólu. U ras predysponowanych do CM/jamistości rdzenia kręgowego powszechnie stwierdza się również inne niepowiązane choroby. W przeszłości wczesne lub pewne rozpoznawanie CM/jamistości rdzenia kręgowego stanowiło wyzwanie dla lekarzy weterynarii.
Dotychczasowe badania mające na celu ułatwienie diagnostyki skupiały się na ocenie donosowej części jamy czaszki i połączenia czaszkowo-kręgosłupowego. W omawianym badaniu1 analizie poddano obszar twarzoczaszki, wykorzystując do ustalenia rozpozna...