XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Stany nagłe
Optymalna opieka weterynaryjna nad kocim pacjentem po wypadku
Laurie Anne Walden
Kiedy w przychodni pojawia się kot w stanie nagłym, cały jej personel musi liczyć się nie tylko z koniecznością medycznego ustabilizowania pacjenta, ale również z poziomem stresu odczuwanego przez zwierzę. Specjalista przedstawia podstawowe zasady postępowania w takich sytuacjach.
Istnieje zdumiewająca różnorodność urazów, z jakimi koty są prezentowane w lecznicach. Począwszy od obrażeń klatki piersiowej i głowy, poprzez zespół upadku z dużej wysokości* i krwotok do jamy brzusznej, u zwierząt tych rozpoznaje się całą gamę rozmaitych następstw przebytych wypadków. Niezależnie jednak od ostatecznego rozpoznania podstawowe i niezbędne elementy postępowania z pacjentem po urazie stanowią: płynoterapia, zwalczanie bólu i odżywianie. Alison Gottlieb, BS, CVT, VTS (ECC), radzi, w jaki sposób przeprowadzić ocenę wstępną i zaplanować dalsze leczenie kota po wypadku.
Koty, które trafiają do lecznicy w stanie nagłym po przebytym wypadku, muszą zostać jak najszybciej poddane ocenie wstępnej (tzw. triaż). Osoby pracujące w recepcji powinny być odpowiednio przeszkolone, aby umiały rozpoznawać, czy dany pacjent jest stabilny, czy też nie (alarmujące objawy u kotów to ziajanie, oddychanie przez otwartą jamę ustną, krwawienie i pozostawanie w bezruchu w pozycji bocznej). Dzięki temu mogą zaalarmować personel medyczny, że pojawiło się zwierzę, które wymaga natychmiastowej uwagi.
„Jeżeli w przychodni przyjmuje się dużo zwierząt w stanach nagłych, konieczne jest wyznaczenie specjalnie do tego celu doświadczonej pielęgniarki bądź innej osoby profesjonalnie zajmującej się wstępną oceną pacjentów” – mówi Alison Gottlieb. Jej rada odnośnie do wykonywania takiego badania – „Trzeba zachować ostrożność, skoncentrować się, uspokoić właściciela i być przygotowanym na najgorsze”.
Personel weterynaryjny musi także nauczyć się oceniać potrzeby właścicieli danego kota. Zranione zwierzęta nierzadko gryzą i drapią, więc klient może oczekiwać niezwłocznej uwagi konkretnie od lekarza weterynarii. Alison Gottlieb podkreśla, że w tych sytuacjach istotna jest sprawna komunikacja z właścicielem i uszanowanie jego więzi z podopiecznym. Dlatego nie powinno się w pośpiechu wybiegać z gabinetu z kotem bez tracenia czasu na rozmowę. Warto udzielić jego opiekunom krótkiego wyjaśnienia, co się dzieje i dlaczego, a także tłumaczyć na bieżąco celowość kolejno wykonywanych czynności podczas wstępnej oceny pacjenta i dalszych zabiegów medycznych.
Ocena stanu pacjenta
Do najważniejszych kwestii, którymi zdaniem Alison Gottlieb należy niezwłocznie zająć się w postępowaniu z pacjentem po wypadku, należy ocena czynności jego układu oddechowego, sercowo-naczyniowego oraz nerwowego. Warto szybko sprawdzić stan świad...