BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Onkologia
Quiz
Sprawdź swoje umiejętności rozpoznawania i leczenia chorób w oparciu o przedstawione przypadki onkologiczne
Brooke Britton
Pacjenci z guzami, nieprawidłowymi wynikami badań dodatkowych i swoistymi objawami klinicznymi, które wyraźnie wskazują rozpoznanie. W jakim stopniu potrafiłbyś zidentyfikować jednostki chorobowe występujące u tych pacjentów?
Przypadek 1.
U wszystkich trzech psów przedstawionych na ryc. 1a-c występuje ta sama choroba o obrazie klinicznym cechującym się dużą różnorodnością. U psa z ryc. 1a w ciągu trzech tygodni doszło do rozwoju szybko rosnącego guza zlokalizowanego na kończynie miednicznej. Guz ten cechował się obecnością owrzodzeń i powierzchownego zakażenia. U psa z ryc. 1b przez kilka miesięcy rozwinęły się wieloogniskowe zmiany skórne wywołujące silny świąd, tak liczne, że nie dało się ich policzyć. Zmianom tym towarzyszyła postępująca osowiałość zwierzęcia. U psa z ryc. 1c kilka miesięcy po chirurgicznym usunięciu guza doszło do rozwoju bolesnych podskórnych guzów na grzbiecie, którym towarzyszył brak łaknienia, okresowe wymioty oraz napinanie się zwierzęcia w czasie oddawania kału.
U każdego z psów przeprowadzono biopsję aspiracyjną cienkoigłową występujących u nich zmian. Obraz cytologiczny pobranego materiału był bardzo podobny u wszystkich trzech zwierząt (ryc. 2).
Pytanie 1.
Jakie jest twoje rozpoznanie?
a) guz z komórek tucznych
b) zespół ziarniniaka eozynofilowego
c) plazmocytoma skóry (odosobniony szpiczak plazmocytowy skóry)
d) nietypowa postać chłoniaka
Pytanie 2.
Jak w idealnych warunkach powinien wyglądać kolejny etap postępowania diagnostycznego?
a) pełne badanie morfologiczne krwi wraz z badaniem biochemicznym surowicy
b) badanie radiologiczne klatki piersiowej
c) badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, ewentualnie w połączeniu z biopsją aspiracyjną narządów
d) rozmaz z kożuszka leukocytarno-płytkowego
e) prawidłowe są odpowiedzi a, b i c
f) wszystkie powyższe
Przypadek 2.
Pies rasy west highland white terrier, kastrowany samiec w wieku 10 lat, został poddany badaniom przez opiekującego się nim na co dzień lekarza weterynarii z powodu utrzymującego się od trzech miesięcy bolesnego oddawania moczu, któremu czasami towarzyszył krwiomocz. Ponadto właściciel zaobserwował wzmożone znakowanie terenu moczem przez psa. Oprócz wymienionych objawów pacjent nie wykazywał w badaniu klinicznym innych nieprawidłowości wskazujących na istnienie chorób uogólnionych.
Wyniki badania próbki moczu oddanego drogą naturalną były godne uwagi – stwierdzono obecność białka, którą oceniono na 2+, a także obecność erytrocytów, również określoną na 2+. Obserwowano też nieliczne atypowe komórki widoczne na ryc. 3, a cięża...