XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Behawioryzm
Czy to „koci charakterek”, czy ten kot odczuwa ból?
Kelsey Gustafson
Rozpoznanie zarówno ostrego, jak i przewlekłego bólu oraz podjęcie właściwych działań wymaga zrozumienia subtelności kociego zachowania.
Odczytanie kociego zachowania zawsze stanowi pewne wyzwanie. Może to dotyczyć zwłaszcza identyfikacji zachowań związanych z bólem u tego gatunku. Jak stwierdziła Sarah Heath, BVSc, DECA WBM(BM), CCAB, MRCVS, podczas wirtualnej konferencji Fetch dvm360, „Medycyna behawioralna łączy zdrowie emocjonalne i fizyczne, a ból jest prawdopodobnie jednym z najlepszych przykładów tego wzajemnego oddziaływania”.
Dr Heath, właścicielka Behavioural Referrals Veterinary Practice w Chester w Wielkiej Brytanii, wyjaśnia, że ból ma wiele aspektów, a składają się na niego komponenty czuciowe i ruchowe, jak również emocjonalne i poznawcze.
Ostry ból
Ostry ból, który zwykle jest skutkiem przypadkowego bądź chirurgicznego uszkodzenia, „ma pewne krótkotrwałe konsekwencje w postaci zmian zachowania” – mówi dr Heath. Początkowo ból może przejawiać się wyraźną reakcją konfrontacyjną (znaną również jako reakcja odstraszająca) ze strony zwierzęcia w momencie dotykania bolesnej okolicy. Do innych objawów należą zmiany w sposobie chodzenia, wokalizacja i zmiany aktywności.
Komponenta emocjonalna bólu może jednak prowadzić do bardziej biernych reakcji. Tak zwanymi nieodstraszającymi zachowaniami mogą być unikanie (na przykład przemieszczenie się na koniec klatki bądź transportera, ukrywanie się lub po prostu odwracan...