XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Laseroterapia
Mielopatia zwyrodnieniowa – czy laseroterapia może być nową nadzieją w leczeniu?
Rebecca A. Packer
W pewnym badaniu poddano ocenie wykorzystanie terapii fotobiomodulacyjnej w celu przedłużenia życia psów z postępującą chorobą o złym rokowaniu, której obecnie nie jesteśmy w stanie wyleczyć.
Mielopatia zwyrodnieniowa jest genetyczną chorobą psów, która rozwija się w późniejszych latach życia i powoduje nieubłaganie postępujące zwyrodnienie rdzenia kręgowego. Jak dotąd nie opracowano żadnego skutecznego leczenia. Ze wszystkich metod postępowania i dodatków żywieniowych, które opisano w pojedynczych doniesieniach, jedynie w przypadku fizykoterapii oraz rehabilitacji istnieją dowody naukowe, że powodują one spowolnienie rozwoju choroby i pozwalają dłużej zachować dobrą jakość życia niż u psów nieleczonych. Nawet przy takim leczeniu jednak stan zwierzęcia pogarsza się w ciągu 6-12 miesięcy.
W badaniu przeprowadzonym w Nowej Anglii1 porównano wyniki leczenia psów z mielopatią zwyrodnieniową, u których stosowano fotobiomodulację (zwaną wcześniej terapią laserem o niskiej mocy) w dwóch schematach.
Plan badania
Badanie retrospektywne bez próby ślepej opisywało wyniki leczenia psów skierowanych na specjalistyczną rehabilitację ze względu na mielopatię zwyrodnieniową pomiędzy 2003 a 2012 rokiem. Rozpoznanie ustalano na podstawie jednego lub kilku spośród następujących badań: badania DNA w kierunku mutacji SOD1, rezonansu magnetycznego odcinka piersiowo-lędźwiowego kręgosłupa oraz badania histopatologicznego post mortem.