XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Onkologia
Naczyniakomięsak krwionośny – najważniejsze informacje
Kate Boatright
Specjalista onkologii weterynaryjnej przedstawia aktualne dane na temat rozpoznawania, leczenia oraz rokowania w przypadku naczyniakomięsaka krwionośnego.
Naczyniakomięsak krwionośny (łac. hemangiosarcoma) jest często pierwszym rozpoznaniem, jakie przychodzi na myśl, gdy stwierdza się guz śledziony u psa. Mimo że jest to najczęstszy złośliwy nowotwór śledziony, należy brać pod uwagę również inne choroby. Z tego względu, aby ustalić ostateczne rozpoznanie oraz określić rokowanie, konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego. Niestety, w obliczu potencjalnie złego rokowania, zwłaszcza w nagłych przypadkach, gdy guz pękł i aktywnie krwawi, decyzja o zabiegu chirurgicznym może być trudna dla właściciela zwierzęcia.
W 2020 roku podczas wirtualnej sesji Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii dyplomowany specjalista onkolog Sue Ettinger, DVN, DACVIM, z VCA Veterinary Referral and Emergency Center omówiła zagadnienia dotyczące naczyniakomięsaka, o których powinni wiedzieć lekarze weterynarii. Dzięki temu będą mogli pomóc swoim klientom podjąć najlepszą decyzję dla ich zwierząt i całej rodziny.
Jak objawia się naczyniakomięsak?
Według dr Ettinger objawy kliniczne naczyniakomięsaka różnią się znacznie w zależności od lokalizacji guza i stopnia zaawansowania choroby w momencie rozpoznania. Nowotwór może umiejscawiać się w skórze, tkance podskórnej i narządach wewnętrznych. Najczęstszymi narządami wewnętrznymi, z których pierwotnie może wywodzić się naczyniakomięsak, są śledziona, serce i wątroba. Ponieważ hemangiosarcoma jest nowotworem naczyń krwionośnych, szybko daje przerzuty, a najczęstszymi miejscami docelowymi są wątroba i płuca.
U niektórych pacjentów z naczyniakomięsakiem śledziony obserwuje się nieswoiste objawy, takie jak obniżone łaknienie, posmutnienie lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W momencie ostrej zapaści naczyniowej przy pęknięciu nowotworu mogą także pojawić się objawy wstrząsu hipowolemicznego. Czasami jednak zdarza się, że nie występują żadne objawy kliniczne, a guz jest wykrywany przypadkowo.
Mimo że powszechnie uważa się, iż u psów dużych ras ryzyko pojawienia się tego rodzaju guza jest większe, naczyniakomięsak może rozwinąć się u każdego zwierzęcia. Za rasy najbardziej predysponowane uznaje się owczarki niemieckie, golden retrievery i labradory, u których prawdopodobnie występują predyspozycje genetyczne.
Zasada podwójnych dwóch trzecich
Jak mówi dr Ettinger, „reguła podwójnych dwóch trzecich” głosi, że tylko około 45% guzów śledziony to naczyniakomięsaki. Zgodnie z tą zasadą u dwóch trzecich pacjentów z nowotworem śledziony jest on złośliwy, a spośród nich dwie trzecie to hemangi...