XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Behawioryzm
Załatwianie przez koty potrzeb fizjologicznych poza kuwetą – wielokierunkowe podejście do problemu
Karen Todd-Jenkins
By skorygować to frustrujące zachowanie, lekarz weterynarii musi ściśle współpracować z właścicielem, by wypracować kompleksową strategię postępowania. Oto jak należy to zrobić.
Brudzenie w domu jest złożonym problemem. Jak mówi Tammy Sadek, DVM, DABVP, kierowniczka Cat Hyperthyroid Radioactive Iodine Services, LLC w Grand Rapids, Michigan, oraz członek American Association of Feline Practitioners (AAFP) Board of Directors, taka sytuacja wnosi bardzo wiele napięcia do relacji człowiek–zwierzę. Niestety czasami słyszymy o tym problemie dopiero wtedy, gdy ktoś już umawia się na eutanazję zwierzęcia. Tego właśnie musimy unikać – przekonuje dr Sadek. W swoim wykładzie podczas American Veterinary Medical Association Virtual Convention przedstawiła zalecenia dotyczące rozpoznawania i metod radzenia sobie z tym problemem.
Dr Sadek ostrzega, że drążenie tego tematu może być trudne. Klienci mogą wstydzić się o tym mówić, a niektóre koty nie wykazują innych objawów. Zaburzenie to może być jednak wykryte podczas regularnych wizyt profilaktycznych. Oznacza to, że lekarze muszą ściśle współpracować z klientami w celu rozpoznania problemu i rozpoczęcia skutecznego leczenia.
Jak radzić sobie z oczekiwaniami klientów
Ważne jest, by właściciele zrozumieli, jak wiele zaangażowania potrzeba, by rozwiązać ten problem. W niektórych przypadkach zajmie to mniej czasu, jeżeli skuteczne okażą się proste sposoby, takie jak zwiększenie liczby kuwet, częstsze ich czyszczenie, zmiana rodzaju żwirku lub leczenie dolegliwości utrudniających poruszanie się (na przykład choroba zwyrodnieniowa stawów). Niekiedy jednak nie ma łatwych rozwiązań. Lekarz może wówczas pomóc zweryfikować oczekiwania, tak by właściciel nie zniechęcił się podczas procesu leczenia.
By ocenić problem, czasem konieczne mogą być wielokrotne wizyty. Gdy jednak zostaną już przeprowadzone niezbędne badania, w tym badanie kliniczne, badanie moczu, posiew moczu i czasem diagnostyka obrazowa, wystarczające mogą być porady telefoniczne. Warto poinstruować klienta, jak może wykorzystać kamerę i zdjęcia w celu zarejestrowania nieprawidłowego zachowania oraz zebrania innych informacji.
Brudzenie w domu jest frustrujące i stresujące, jeżeli jednak pomożemy właścicielowi zrozumieć istotę problemu, może to zwiększyć jego motywację do działań prowadzących do rozwiązania.
Rozpoznanie
Pierwszym krokiem do ustalenia rozpoznania jest zadawanie właściwych pytań. Aby rozpocząć rozmowę, zapytaj po prostu na początku każdej wizyty, czy kot oddaje mocz i kał poza kuwetą. Odpowiedź twierdząca prowadzi do kolejnych pytań: