XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Chirurgia
Usunięcie z jamy nosowej przez jamę ustną zęba przemieszczonego na skutek urazu u psa – opis przypadku
Anthony Caiafa, Casey Gordon
Arlo – dwumiesięczny niekastrowany samiec rasy husky syberyjski – został przyprowadzony na konsultację do lekarza pierwszego kontaktu tydzień po tym, jak został ugryziony w okolicę jamy ustnej przez innego psa.
Podczas badania klinicznego Arlo wykazywał słyszalną niedrożność w przepływie powietrza w jamie nosowej, ropny wypływ z nosa oraz złamanie obu górnych kłów mlecznych. Złamane zęby zostały usunięte w znieczuleniu ogólnym, a stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie nie wykazały obecności zmian strukturalnych w jamie nosowej.
Pobrano wymaz z jamy nosowej i wysłano w celu wykonania posiewu oraz badania antybiotykowrażliwości. Podczas oczekiwania na wyniki u Arlo rozpoczęto leczenie amoksycyliną z kwasem klawulanowym. Mimo że wyniki posiewu wykazały wzrost Enterobacter asburiae wykazującego oporność na amoksycylinę i kwas klawulanowy, patolog zasugerował, że najprawdopodobniej jest to normalny komensal jamy nosowej i jego obecność nie oznacza faktycznego zakażenia. Lekarz weterynarii pierwszego kontaktu zdecydował o kontynuacji podawania antybiotyku, ponieważ klinicznie stwierdzono zmniejszenie wydzieliny z nosa.
Wydzielina z nosa nawróciła po zakończeniu leczenia antybiotykami, a lekarz weterynarii pierwszego kontaktu zwrócił się do jednego z autorów (A.C.) z prośbą o poradę. Ze względu na uraz możliwe było złamanie wieloodłamowe szczęki, zaburzenie wzrostu szczęki oraz przemieszczenie lub zaklinowanie zębów stałych, szczególnie kłów szczęki. Grzbietowo-brzuszne zdjęcie rentgenowskie szczęki (ryc. 1) pokazało, że prawy stały kieł szczęki znajduje się bardziej przyśrodkowo niż normalnie. Na tym etapie zalecono dokładną obserwację wyrzynających się zębów stałych.
Arlo wrócił do lecznicy sześć tygodni później ze względu na chrapanie przez nos, zmniejszoną tolerancję na wysiłek i kichanie. Stwierdzono wyraźny niedorozwój szczęki, co sugerowało zaburzenie jej wzrostu i było przyczyną nieprawidłowego zgryzu III stopnia. Arlo został odesłany do kliniki autorów na dodatkowe badania i leczenie.
Dalsze badania
Badanie kliniczne ujawniło brak prawego kła żuchwy (104), widoczny był też jedynie brzeg sieczny korony lewego kła żuchwy (204). Przepływ powietrza przez jamę nosową (w szczególności w prawym nozdrzu) był ograniczony. Nadal obecny był też chrapliw...