XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Kardiologia
Deformacje serca u psów
Joan Capuzzi
Wady wrodzone serca występujące u psów mają swoje cechy charakterystyczne, które można wykryć podczas badania szczeniąt. Dzięki znajomości subtelnych różnic pomiędzy obrazami klinicznymi przy poszczególnych wadach lekarze weterynarii mogą je rozpoznać i dać nadzieję na wyleczenie psów, które urodziły się ze zdeformowanym sercem.
Zrozumienie prawidłowej anatomii i fizjologii serca to podstawa w rozpoznawaniu wad tego narządu u młodych psów – mówi Kelly Wiggen, DVM, pracująca w zakładzie kardiologii University of Missouri Veterinary Health Center w Kolumbii. Podczas sesji online na konferencji Fetch dvm360 dr Wiggen przedstawiła prawidłową budowę i czynność serca psów, opisała kliniczne następstwa nieprawidłowości w jego rozwoju, po czym przedstawiła plany leczenia psów z wadami serca.
Mechanizm pompujący
Każda ze stron serca – lewa i prawa – składa się z dwóch jam – przedsionka i komory. Lewy przedsionek zbiera krew utlenowaną spływającą z żył płucnych i kieruje ją do lewej komory przez zastawkę dwudzielną. Lewa komora pompuje tę świeżą krew przez zastawkę aorty do aorty i krwiobiegu dużego.
Prawa strona serca pompuje krew żylną (z dwutlenkiem węgla). Krew ta spływa żyłami głównymi doczaszkową i doogonową do prawego przedsionka, który następnie kieruje ją przez zastawkę trójdzielną do prawej komory. Stamtąd krew zostaje przepompowana do tętnicy płucnej przez zastawkę pnia płucnego, a następnie do krwiobiegu małego (naczyń płucnych) w celu pobrania tlenu i oddania dwutlenku węgla.
Prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi wynosi 120/80 mmHg. Ciśnienie skurczowe – 120 mmHg – stanowi odzwierciedlenie ciśnienia generowanego przez lewą komorę w celu dostarczenia świeżej krwi do organizmu. Czynnikiem umożliwiającym sercu pompowanie krwi jest różnica ciśnień panująca pomiędzy sercem a dużymi naczyniami krwionośnymi, jak również pomiędzy samymi jamami serca. Przepływ krwi następuje w kierunku jamy o mniejszym ciśnieniu przez zastawki, które otwierają się i zamykają zgodnie z rytmem pracy serca.
Szmery sercowe
Zastawki tętnicy płucnej i aorty znajdują się nad sercem, w pobliżu jego podstawy. Zastawki trójdzielna i dwudzielna zlokalizowane są bliżej mostka, przy koniuszku serca. Dr Wiggen zaleca osłuchiwanie serca psów w pięciu punktach, aby usłyszeć prawidłowe tony serca oraz szmery sercowe wywołane falą zwrotną przepływu krwi lub turbulencją w jej przepływie, spowodowanymi przez wrodzone wady serca bądź zmiany w budowie zastawek.
Lewa okolica pachowa: szmer ciągły (maszynowy) towarzyszący przetrwałemu przewodowi tętniczemu (ang. patent ductus arteriosus, PDA).