BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Onkologia
Co lekarz praktyk powinien wiedzieć na temat naczyniaka krwionośnego mięsakowego
Kate Boatright
Podczas kongresu AVMA omówione zostały najważniejsze kwestie związane z naczyniakiem krwionośnym mięsakowym. Dzięki tej wiedzy lekarze weterynarii będą mogli pomóc właścicielom chorych zwierząt podjąć decyzje najlepsze dla ich podopiecznych.
Naczyniak krwionośny mięsakowy jest często pierwszą jednostką chorobową, która przychodzi na myśl, kiedy u psa stwierdzi się obecność guza w śledzionie. Chociaż naczyniak krwionośny mięsakowy jest najczęściej spotykanym nowotworem złośliwym tego narządu, nie tylko on powinien być brany pod uwagę w diagnostyce różnicowej guzów śledziony. Niestety ustalenie ostatecznego rozpoznania i określenie rokowania wymaga przeprowadzenia badania histopatologicznego, a wycinki narządu do tego badania muszą być pobrane chirurgicznie. Podjęcie decyzji o przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego w obliczu potencjalnie złego rokowania może być trudne dla właściciela, szczególnie w sytuacji zagrożenia życia zwierzęcia, kiedy doszło do krwotoku w wyniku pęknięcia guza.
Sue Ettinger, DVM, DACVIM (onkologia), onkolog weterynaryjny pracujący w VCA Veterinary Referral and Emergency Center w Norwalk, Connecticut, przedstawiła kluczowe informacje na temat naczyniaka krwionośnego mięsakowego. Dzięki tej wiedzy lekarze praktycy będą w stanie pomóc swoim klientom w podejmowaniu trudnych decyzji.
Jakie są objawy naczyniaka krwionośnego mięsakowego?
Objawy kliniczne naczyniaka krwionośnego mięsakowego bardzo się różnią w zależności od lokalizacji guza i stopnia zaawansowania procesu nowotworowego w momencie jego rozpoznania. Naczyniak krwionośny mięsakowy może rozwinąć się w skórze, tkance podskórnej lub w narządach wewnętrznych. Najczęstszymi miejscami występowania guza pierwotnego w obrębie narządów wewnętrznych są: śledziona, serce i wątroba. Ponieważ nowotwór ten wywodzi się z naczyń krwionośnych, przerzuty pojawiają się szybko, a najczęstszymi miejscami rozwoju ognisk wtórnych są płuca i wątroba.
U niektórych pacjentów z naczyniakiem krwionośnym mięsakowym śledziony występują objawy nieswoiste, takie jak osłabienie łaknienia, ospałość lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe, podczas gdy u innych dochodzi do rozwoju wstrząsu hipowolemicznego w wyniku ostrej zapaści naczyniowej. Zdarza się także, że u pacjenta nie obserwuje się żadnych objawów klinicznych, a obecność guza stwierdzana jest przypadkowo.
Dr Ettinger przypomniała, że chociaż u psów ras dużych występuje na ogół podwyższone ryzyko rozwoju naczyniaka krwionośnego mięsakowego, nowotwór ten może pojawić się u każdego psa. Najczęściej rozpoznawany jest u golden retrieverów, owczarków nie...