XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Choroby wewnętrzne
Brak pęcherzyka żółciowego. Przypadek kliniczny
Jessica Milne
W artykule opisano przypadek rozpoznania rzadkiej choroby – agenezji pęcherzyka żółciowego – u 10-miesięcznego psa oraz przedstawiono, jak będzie on monitorowany w przyszłości.
Abby, 10-miesięczna samica rasy maltańczyk, została skierowana do Queensland Veterinary Specialists w marcu 2021 roku z powodu utrzymującej się podwyższonej aktywności ALT, wykrytej przez lekarza weterynarii pierwszego kontaktu.
Badania krwi wykonane w listopadzie 2020 roku przed zabiegiem sterylizacji wykazały, że u Abby występuje podwyższona aktywność ALT na poziomie 230 U/l. Chociaż po urodzeniu Abby była najmniejszym szczenięciem w miocie, rosła normalnie i była fizycznie zdrowa. Nie zauważono żadnych zmian w jej zachowaniu, poziomie energii, apetycie czy pobieraniu wody.
Zalecono wstrzymanie się z zabiegiem sterylizacji i monitorowanie aktywności ALT. Kiedy powtórzono badanie pięć tygodni później, aktywność ALT wzrosła do 524 U/l (10-125 U/l). Wyniki oznaczenia kwasów żółciowych wykonanego początkowo były umiarkowanie podwyższone (przed posiłkiem 26 µmol/l, po posiłku 31 µmol/l), co nie potwierdzało zespolenia wrotno-obocznego. Wartości te jednak również wzrosły po pięciu tygodniach (kwasy żółciowe przed posiłkiem 41 µmol/l, po posiłku 84 µmol/l).
Podczas żadnej z wizyt u lekarza pierwszego kontaktu w badaniu klinicznym oraz badaniu morfologicznym krwi i biochemicznym surowicy nie wykryto innych znaczących objawów.
Badania w ośrodku referencyjnym
Abby została skierowana do Queensland Veterinary Specialists w celu przeprowadzenia dalszych badań, w tym obrazowych. Ponieważ jej właściciele mieszkali w dużej odległości od ośrodka referencyjnego, początkowo pacjentkę poddano próbnemu leczeniu w...