BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Okulistyka
Zapalenie spojówek u kotów. Kot to nie mały pies!
Ron Ofri
W artykule omówiono zapalenie spojówek u kotów z uwzględnieniem objawów klinicznych, przyczyn, a także rozpoznawania i metod leczenia.
Zapalenie spojówek jest często zgłaszanym problemem u zwierząt towarzyszących. Mimo że objawy kliniczne choroby u psów i kotów są zwykle podobne, istnieją znaczące różnice w etiologii pomiędzy tymi dwoma gatunkami. Ogólnie rzecz biorąc, pierwotne (a szczególnie pierwotne bakteryjne) zakażenia spojówek u psów są dosyć rzadkie. Większość przypadków zapalenia spojówek u psów jest spowodowana innymi chorobami lub zaburzeniami, które wywołują zapalenie i mogą ułatwiać wtórne zakażenie bakteriami oportunistycznymi. Natomiast u kotów niemal wszystkie przypadki zapalenia spojówek związane są z pierwotnym zakażeniem, w szczególności herpeswirusem kotów (FHV-1). W konsekwencji podejście kliniczne, badania diagnostyczne oraz leczenie zapalenia spojówek u psów i kotów znacząco się różnią.
Objawy kliniczne zapalenia spojówek
Chociaż zapalenie spojówek nie jest bolesne, może powodować dyskomfort u pacjenta. Objawy kliniczne zapalenia spojówek są zwykle nieswoiste i podobne u kotów i psów bez względu na przyczynę. Obejmują one:
- Przekrwienie naczyń spojówek – „czerwone oko” (ryc. 1).
- Obrzęk spojówek, a także ich opuchnięcie i pogrubienie (ryc. 2).
- Wydzielinę z worka spojówkowego, która może być surowicza, śluzowata lub ropna (ryc. 1, 2).
- Przerost limfatycznych grudek chłonnych, szczególnie po wewnętrznej stronie trzeciej powieki. Prawdopodobnie występuje częściej u psów niż u kotów (ryc. 3).
- Owrzodzenie spojówek i krwotok podspojówkowy, który czasem jest widoczny.
- Równoczesny stan zapalny rogówki, który jest często spotykany. U wielu pacjentów może występować równoczesne zapalenie spojówki i rogówki, a nie tylko samej spojówki (ryc. 4).
Przyczyny zapalenia spojówek u kotów
Wirus FHV-1 jest bez wątpienia najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek u kotów. Wyniki badań sugerują, że 95% kotów na świecie miało styczność z tym wirusem, a przynajmniej 80% kotów jest bezobjawowymi jego nosicielami. Kolejną powszechną przyczyną zapalenia spojówek u tego gatunku jest Chlamydophila felis, szczególnie u młodych kociąt (lekarze powinni pamiętać o jego potencjale zoonotycznym). Inne czynniki zakaźne, wliczając w to kaliciwirusa, gatunki Mycoplasma i Bordetella bronchiseptica, są okazjonalnie wymieniane jako potencjalne przyczyny, ale ich znaczenie kliniczne jest wątpliwe lub wywołują one krótkotrwałą i samoograniczającą się chorobę.