Onkologia
Chłoniaki u kotów – rozpoznanie i leczenie
Angela Taylor
Doświadczony lekarz klinicysta omawia, jak osiągnąć sukces terapeutyczny w sytuacji gdy brak oczywistej ścieżki diagnostycznej.
Chłoniaki to najpowszechniej występujące nowotwory u kotów, które najczęściej lokalizują się w obrębie przewodu pokarmowego.1 Objawy kliniczne mogą być nieswoiste i obejmować wymioty, biegunkę, utratę masy ciała i brak łaknienia. Jeżeli w badaniu palpacyjnym stwierdzony zostanie guz w jamie brzusznej, może to zasugerować, jakie badania diagnostyczne należy przeprowadzić w następnej kolejności. Nie każdy przypadek jednak jest prosty. Odróżnienie chłoniaków o niskim stopniu złośliwości od tych o wysokim stopniu złośliwości, a także chłoniaków o niskim stopniu złośliwości od limfocytarno-plazmocytarnego zapalenia jelit (choroba zapalna jelit, inflammatory bowel disease, IBD) może stanowić wyzwanie. Mimo to zrozumienie procesu chorobowego może zminimalizować zarówno czas potrzebny na ustalenie rozpoznania, jak i koszty badań diagnostycznych poniesione przez właściciela.
Chłoniaki o niskim stopniu złośliwości
Chłoniaki przewodu pokarmowego o niskim stopniu złośliwości, określane także jako chłoniaki wywodzące się z małych limfocytów, cechuje powolny rozwój i łagodny przebieg. Prawdopodobnie wiele przypadków tych nowotworów u kotów pozostaje nierozpoznanych. Zazwyczaj właściciele wskazują na przewlekle utrzymujące się objawy kliniczne (mediana sześć miesięcy), które okresowo mogą reagować na leczenie wspomagające. Wyniki badania klinicznego mogą nie odbiegać od normy albo w badaniu palpacyjnym jamy brzusznej można stwierdzić rozlane pogrubienie całej ściany jelita (w badaniu palpacyjnym pętle jelit przypominają konsystencją powrózki) lub obecność guza w jamie brzusznej. Wstępne zalecenia obejmują wykonanie rutynowego badania krwi, obejmującego także ocenę hipokobalaminemii, której obecność w pewnym badaniu stwierdzono u 78% kotów z chłoniakiem o niskim stopniu złośliwości.2 Wchłanianie kobalaminy zachodzi w jelicie biodrowym, u kotów z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi jej czas półtrwania ulega skróceniu. Jeżeli wyniki badania krwi są prawidłowe lub stwierdzone zostaną zmiany wyczuwalne palpacyjnie, wskazane jest przeprowadzenie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. W badaniu ultrasonograficznym zwykle obserwuje się łagodne bądź umiarkowane rozlane, okrężne pogrubienie błony mięśniowej jelita cienkiego i/lub powiększenie węzłów chłonnych krezkowych.3 Warstwowa budowa ściany jelita prawie zawsze jest zachowana. Przewód pokarmowy może nie wykazywać żadnych widocznych zmian. Można także stwierdzić powiększenie wątroby lub hipoechogeniczność jej echostruktury. W jednym z opracowań obecność nacieków w wątrobie stwierdzono u 53% kotów z chłoniakiem przewodu pokarmowego o niskim stopniu złośliwości.1