BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Stomatologia
Podstawy stomatologii weterynaryjnej. Cz. XXII. Kiedy można wstrzymać się z podjęciem leczenia
Jan Bellows
W stomatologii zdarza się czasem, że najlepszym sposobem postępowania jest niepodejmowanie żadnych działań.
Dobrze pamiętam, jak w 1974 roku jeden z naszych profesorów radził nam – studentom – żeby czekać, aż „podwójne” zęby mleczne same wypadną. Po wielu latach wiem, że odkładanie ekstrakcji przetrwałych zębów mlecznych często działa na niekorzyść moich pacjentów.
Zwlekanie z przeprowadzeniem optymalnego zabiegu stomatologicznego jest czasami postępowaniem z wyboru, a czasami złym pomysłem. W tym artykule omówiono przykładowe sytuacje, w których czekanie stanowi najlepsze rozwiązanie. W innym artykule opisane zostaną sytuacje, w których leczenie jest bardziej pilne, a jego odkładanie opiera się na „pobożnym życzeniu”.
Płytka i kamień nazębny, którym nie towarzyszy zapalenie
Choroba przyzębia rozwija się na skutek zapalenia związanego z podrażnieniem dziąsła przez płytkę nazębną. Jeżeli pozostawi się płytkę i pozwoli jej narastać, dochodzi do jej wapnienia i przekształcenia w twardy kamień, który powoduje gromadzenie się jeszcze większej ilości płytki na koronie. U predysponowanych psów i kotów płytka prowadzi do zapalenia dziąsła i w końcu do utraty tkanki podporowej (choroba przyzębia).
Choroba przyzębia nie może rozwinąć się bez zapalenia dziąseł, ale zapalenie dziąseł nie musi pogłębiać się do choroby przyzębia. Gdy jednak kamień nazębny zaczyna już dotykać do dziąsła i widoczne jest zapalenie, najwyższy czas umówić pacjenta na...
Jeżeli kamień nazębny jest obecny, ale nie obserwuje się zapalenia, można poczekać z przeprowadzeniem zabiegu usuwania płytki oraz kamienia nazębnego do czasu gdy widoczne będzie zapalenie lub do momentu gdy od ostatniego zabiegu sanacji jamy ustn...