BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Ortopedia
Preparaty ziołowe w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów
Gary Richter
Jednym z najczęstszych powodów, dla których klienci zgłaszają się do lekarza weterynarii ze zwierzętami w średnim i starszym wieku, jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Właściciele często informują o występowaniu u psa lub kota bólu, kulawizny i nietolerancji wysiłku. Zazwyczaj zakładają, że ich starsze zwierzę „po prostu staje się wolniejsze”, i interpretują to jako normalny proces starzenia się. U wielu zwierząt jednak zmiana w aktywności jest skutkiem unikania bólu wynikającego z choroby zwyrodnieniowej stawów.
Dla większości lekarzy weterynarii pierwszą linię leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów stanowią niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Od lat w celu zwalczania bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów u psów stosuje się takie NLPZ jak na przykład meloksykam i karprofen. Leki te często są skuteczne, mogą jednak powodować zaburzenia ze strony wątroby, nerek i/lub przewodu pokarmowego. W Stanach Zjednoczonych nie jest dozwolone długoterminowe stosowanie NLPZ u kotów. Jako uzupełnienie NLPZ lub alternatywa dla nich powszechnie stosowane są gabapentyna i tramadol. Jako lekarze weterynarii powinniśmy rozważyć, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i skuteczność, czy są to najlepsze albo jedyne leki do stosowania w chorobie zwyrodnieniowej stawów? W tym artykule opisano alternatywną metodę leczenia – preparaty ziołowe.
Terapie ziołowe
Od wieków stosowano preparaty ziołowe w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i innych rodzajów bólu. Zioła i ekstrakty ziołowe mogą być bardzo skuteczne w łagodzeniu bólu i zapalenia, a ich mechanizmy działania są często podobne jak w przypadku farmaceutyków, nie powodując przy tym wielu potencjalnych niekorzystnych skutków ubocznych. Lekarze i zielarze powszechnie wykorzystują dziesiątki, jeśli nie setki naturalnych substancji w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Dużo mniej jest jednak szczegółowych badań poświęconych skuteczności, mechanizmom działania i profilom bezpieczeństwa tych związków u zwierząt. Większość badań weterynaryjnych dotyczy psów. Brakuje danych dotyczących kotów, ale doświadczenie kliniczne zielarzy weterynaryjnych wskazuje, że preparaty ziołowe u tego gatunku są ogólnie bezpieczne i skuteczne. Spośród lepiej przebadanych substancji ziołowych trzy najczęściej używane w weterynarii to kurkumina, boswellia i ziele konopi.
Kurkumina
Kurkuma (Curcuma longa) jest rośliną kwitnącą z rodziny imbirowatych, pochodzącą z południowo-wschodniej Azji i subkontynentu indyjskiego. Stanowi często wykorzystywany składnik kuchni indyjskiej, jest też używana od tysięcy lat jako lek w medycyn...