XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Onkologia
Leczenie choroby zapalnej jelit i chłoniaka bez przeprowadzenia biopsji
Amanda Carrozza
Megan McClosky, DVM, DACVIM (SAIM), tłumaczy, w jaki sposób choroba zapalna jelit jest powiązana z chłoniakiem wywodzącym się z małych limfocytów i co się stanie, kiedy klient nie wyrazi zgody na wykonanie biopsji.
Megan McClosky, DVM, DACVIM (SAIM), jest internistą i adiunktem na University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine. W 2022 roku w czasie corocznej konferencji organizowanej przez American Association of Feline Practitioners, która odbyła się w Pittsburghu w Pensylwanii, podzieliła się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą na temat choroby zapalnej jelit (inflammatory bowel disease, IBD) i jej związku z chłoniakiem wywodzącym się z małych limfocytów.1 „Choroba zapalna jelit, chłoniak wywodzący się z małych limfocytów i prawdopodobnie również chłoniak wywodzący się z dużych limfocytów reprezentują spektrum tej samej choroby” – wyjaśniła słuchaczom.
Dr McClosky porównała te jednostki chorobowe do ruchomych celów, które wymagają od lekarza weterynarii zmiany sposobu leczenia, w miarę jak choroba postępuje. Dodała, że ta względna nieprzewidywalność sprawia, że w niektórych przypadkach ważniejsze od wykonania biopsji jest wykluczenie w czasie diagnostyki różnicowej pewnych, czasami poważnych chorób układu pokarmowego.
Czym jest choroba zapalna jelit?
Choroba zapalna jelit to pojęcie kliniczne, pod którym kryje się postać przewlekłego zapalenia jelit charakteryzująca się obecnością objawów ze strony przewodu pokarmowego oraz cechami zapalenia w materiale biopsyjnym pobranym z jelita. Dr McClosky wyjaśniła, że stwierdzane zapalenie wynika z przewlekłej enteropatii, która reaguje na leczenie, ponieważ jest wrażliwa na dietę, antybiotyki, steroidy i podawanie włókna.
„Etiologia choroby zapalnej jelit u kotów nie jest znana, ale mogą występować pewne podobieństwa pomiędzy IBD u kotów i u ludzi. Uważamy, że wynika ona z załamania się tolerancji układu immunologicznego przewodu pokarmowego w stosunku do antygenów pochodzących z diety, antygenów bakteryjnych i potencjalnie także autoantygenów”.
Według dr McClosky w próbkach pobranych za pomocą biopsji od kotów z chorobą zapalną jelit lub przewlekłą enteropatią najczęściej stwierdza się limfoplazmocytarne zapalenie jelit, ponieważ jest to najpowszechniejszy typ zapalenia, niezależnie od przyczyny. Nie występuje ono jednak wyłącznie u kotów z IBD. Obserwuje się je także u kotów z nadczynnością tarczycy, chorobami pasożytniczymi albo niewykazujących żadnych objawów klinicznych. Do rzadszych typów zapaleń, które również mogą wystąpić, zalicza się zapalenie eozynofilowe, neutrofilowe, ziarniniakowe lub ropno-ziarniniakowe.