BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Żywienie
Dieta eliminacyjna u psa z nefropatią białkogubną
Deborah Linder
Opieka nad pacjentami z wieloma współistniejącymi chorobami może okazać się wyzwaniem, kiedy wymagają one sprzecznych celów dietetycznych lub gdy nie istnieje dieta zaspokajająca potrzeby obu chorób, jak w opisanym poniżej przypadku. W takich sytuacjach można stworzyć listę najważniejszych zaburzeń pacjenta, aby porównać cele dietetyczne, priorytety oraz istotne składniki odżywcze we wszystkich możliwych dietach. Czasami konieczna jest metoda prób i błędów, a decydujący czynnik stanowi reakcja pacjenta na dietę.
Poniższy opis przypadku przedstawia psa z nefropatią białkogubną, u którego konieczne było wprowadzenie diety eliminacyjnej w celu rozpoznania potencjalnych alergii pokarmowych. Pacjent został skierowany do Zakładu Dietetyki w Cummings School of Veterinary Medicine w celu opracowania odpowiedniej diety dla jego współistniejących chorób. Diety i sposoby postępowania omówione w tym przypadku dotyczyły konkretnego pacjenta i nie należy ich generalizować w odniesieniu do wszystkich psów z podobnymi chorobami.
Historia pacjenta
Pacjentem był roczny pies, niekastrowany samiec rasy bokser, pierwotnie konsultowany przez lekarza weterynarii pierwszego kontaktu z powodu wielomoczu, nadmiernego pragnienia oraz nietrzymania moczu, a także przewlekłych wymiotów i biegunki z utratą masy ciała. W przeszłości u psa występował również świąd zwalczany za pomocą oklacytynibu. W skład jego poprzedniej diety wchodziły karmy Purina Savor Lamb and Rice Canine (karma sucha) oraz Sojos Complete Beef Freeze-Dried Raw Meat Grain-Free (karma sucha).
Lekarz weterynarii rozpoznał u psa nefropatię białkogubną i wdrożył leczenie obejmujące stosowanie klopidogrelu i enalaprylu. Leczenie empiryczne zaburzeń ze strony układu pokarmowego obejmowało krótkotrwałe podawanie winianu tylozyny i probiotyków. Początkowo konsystencja kału u pacjenta znacznie się poprawiła, zdarzały się jednak sporadyczne epizody przelewania w jelitach, nudności, wymiotów i braku łaknienia. Dieta pacjenta została zmieniona na karmę Hill’s Prescription Diet z/d Canine, suchą i wilgotną. Ponieważ zmiana diety nie spowodowała całkowitego ustąpienia objawów chorobowych u psa, został on skierowany na konsultację do specjalisty w celu przygotowania najlepszej diety uwzględniającej zarówno nefropatię białkogubną, jak i utrzymujące się objawy żołądkowo-jelitowe.
Badanie w ośrodku referencyjnym
Wyniki badania klinicznego
W badaniu klinicznym przeprowadzonym w Zakładzie Dietetyki ustalono, że masa ciała pacjenta wynosi 28 kg, natomiast jego kondycję (ang. Body Condition Score, BCS) oceniono na 2/9 w oparciu o wytyczne Światowego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii M...