BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Behawioryzm
Leki stosowane u kotów z zaburzeniami behawioralnymi
Joan Capuzzi
Kiedy modyfikacje w środowisku kota mające na celu złagodzenie reakcji związanych ze stresem nie dadzą oczekiwanych rezultatów, farmaceutyki mogą zapewnić tak potrzebne uspokojenie zwierzęcia.
Dzięki temu, że coraz więcej wiemy o psychice kotów, możemy wykorzystywać niektóre niezarejestrowane dla nich leki behawioralne, by wpłynąć na nią. Leki te nie są zatwierdzone przez FDA.
Meghan Herron, CVM, DACVB, kierownik oddziału medycyny behawioralnej w Gigi’s Behavior Services w Winchester, Ohio, omówiła różne klasy związków farmaceutycznych, które doskonale działają u niespokojnych kotów. W wykładzie wygłoszonym podczas corocznej konferencji American Association of Feline Practitioners (AAFP) opisała dwie strategie leczenia psychotropowego. Pierwszą z nich jest stosowanie leków okazjonalnie, a drugą stosowanie ich przez długi czas.
Codziennie podawane leki, których działanie obserwuje się dopiero po kilku tygodniach, stosowane są stale. „Nie ma znaczenia, czy występuje jakaś stresująca sytuacja czy też nie” – wyjaśnia dr Herron. – „Podajemy je każdego dnia”.
Koty wykazujące wysoki poziom niepokoju, u których obserwuje się agresję wobec innych kotów, znaczenie moczem, lęk separacyjny, samouszkodzenia lub objawy uogólnionego lęku, są odpowiednimi kandydatami do codziennego stosowania leków psychotropowych. Z kolei leki stosowane okazyjnie mają szybki początek działania i przewidywalne jego zakończenie. Są one używane, gdy zagrożenie wisi w powietrzu. „Wiemy o zbliżającym się stresującym wydarzeniu i podajemy je 1-2 godziny przed jego wystąpieniem” – stwierdziła dr Herron.
Leki stosowane stale
Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny
Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) działają poprzez blokowanie wychwytu serotoniny przez presynaptyczne neurony. Tym samym utrzymują błonę postsynaptyczną zalaną tą substancją chemiczną dobrze wpływającą na samopoczucie. Leki te łagodzą zachowania związane z niepokojem, takie jak znakowanie moczem, agresja i samouszkodzenia.
Wcześnie pojawiające się działania niepożądane, takie jak senność, zmniejszony apetyt i zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (GI), ustępują, gdy z czasem zmniejsza się ekspresja receptorów serotoninowych. Równocześnie zwiększa się ekspresja autoreceptorów, co pobudza syntezę serotoniny i powoduje poprawę kliniczną, trwa to jednak 4-6 tygodni.
Głównymi SSRI stosowanymi u kotów są fluoksetyna, paroksetyna i sertralina. U kotów najczęściej stosowana jest fluoksetyna.