XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Choroby wewnętrzne
Rozpoznawanie obecności krwi w jamie brzusznej i stabilizacja pacjenta
Amanda Carrozza
Specjalista wyjaśnia, jak wykryć przyczynę obecności krwi w jamie brzusznej u psów.
Omawiając częstotliwość występowania krwi w jamie brzusznej (hemoabdomen), Steven Berkowitz, DVM, DACVECC, mówi, że rozpoznanie jest bardzo indywidualne i zależne od przypadku. „Do lecznicy mogą trafić psy machające ogonami, których stan tylko nieznacznie odbiega od normy, ale także takie, które słabo reagują na bodźce, mają bardzo podwyższoną częstotliwość pracy serca i są blade jak duch” – powiedział dr Berkowitz uczestnikom sympozjum „Kierunki w medycynie weterynaryjnej”, które odbyło się w Arlington w Wirginii.1
Ze względu na doświadczenie zdobyte podczas pracy w NorthStar Vets w Robbinsville w New Jersey – szpitalu dla zwierząt zajmującym się stanami nagłymi, jak również prowadzone badania i prace publikowane w czołowych czasopismach, dr Berkowitz jest uznawany za eksperta w dziedzinie wszystkich aspektów dotyczących obecności krwi w jamie brzusznej u psów. Jak zapewnił swoich słuchaczy, zrozumienie fizjologii i patofizjologii oraz zebranie wywiadu chorobowego pomoże zastosować odpowiednie leczenie i dodatkowe działania, by zwiększyć szanse wyleczenia pacjenta.
Najczęstsze przyczyny obecności krwi w jamie brzusznej
Źródła ostrego krwotoku do jamy brzusznej są liczne. Zalicza się do nich narządy wewnętrzne, naczynia i samą otrzewną. U psów do krwotoków dochodzi najczęściej z naczyń śledziony, wątroby i nadnerczy.
Najczęstszą przyczyną nieurazowego gromadzenia się krwi w jamie brzusznej u dorosłych psów są nowotwory. Według dr. Berkowitza wyniki badań wskazują, że u większości pacjentów dochodzi do rozerwania tworów w jamie brzusznej. U wielu spośród nich występuje przerzutowy naczyniakomięsak. Najczęściej są to psy średnich lub dużych ras z pękniętym naczyniakomięsakiem śledziony albo wątroby, chociaż spotyka się także mniejsze psy z takim samym rozpoznaniem.
Poza nowotworami u psów w każdym wieku i każdej rasy należy rozważyć koagulopatię. Choroba może być zarówno nabyta (na przykład toksyny, przyczyna jatrogenna, żywieniowa), jak i wrodzona (na przykład hemofilia, choroba von Willebranda, niedobory innych czynników krzepnięcia).