BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Analgezja
Wielokierunkowe podejście do leczenia bólu u psów z chorobą zwyrodnieniową stawów
Darryl Millis
Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis – OA) to jedna z najczęściej występujących chorób u psów, która dotyka nawet 75% dorosłych psów średnich i dużych ras.1-3 Jedna z placówek weterynaryjnych doszła do wniosku, że w ciągu ostatniej dekady liczba psów cierpiących z powodu OA wzrosła o 66%.4 Najnowsze badanie poświęcone tej chorobie, przeprowadzone w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, sugeruje jednak, że częstość występowania OA wynosi 2,5%, a mediana wieku w chwili rozpoznania to 10,5 roku.1 Wartości te wskazują, że psi pacjenci nie są profilaktycznie badani pod kątem OA w pierwszych latach życia, a właściciele nie potrafią rozpoznać objawów klinicznych. W związku z tym lekarze weterynarii powinni przeprowadzać badania w kierunku OA u psów w młodym wieku i w razie potrzeby wprowadzać odpowiednie leczenie.
Skutki choroby zwyrodnieniowej stawów
Przewlekła choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje ból, kulawiznę, zmniejszenie zakresu ruchu stawu, zanik mięśni oraz ograniczenie funkcjonowania i ruchliwości. Wynikiem obniżenia aktywności jest często nadwaga i otyłość.
Rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawów
Przyczyny choroby
Osteoarthritis u psów najczęściej dotyczy stawów: ramiennego, skokowego oraz biodrowego. Niestety właściciele najczęściej kojarzą tę przypadłość z zaawansowanym wiekiem zwierzęcia. W rzeczywistości wiele przypadków OA to wynik nieprawidłowości pojawiających się u psów poniżej 1. roku życia, takich jak dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego (MCD) czy OCD (osteochondritis dissecans – oddzielająca martwica kostno-chrzęstna). Dlatego, by zapewnić zwierzętom długie życie w zdrowiu, lekarze weterynarii powinni badać psy ras dużych i olbrzymich w kierunku tych zaburzeń już w wieku 6-8 miesięcy. Jeżeli choroby te zostaną zidentyfikowane na wczesnym etapie, możliwe jest przeprowadzenie odpowiednich zabiegów chirurgicznych, które mogą spowolnić dalszy rozwój OA. Pacjenci powinni być również rokrocznie poddawani ocenie ortopedycznej, zwłaszcza dotyczącej stawów biodrowych, łokciowych i skokowych. Do wtórnego OA może prowadzić również uszkodzenie więzadła krzyżowego doczaszkowego.
Wywiad z właścicielem psa
Przeprowadzając wywiad z właścicielami, powinno się uwzględnić pytania dotyczące codziennego funkcjonowania psa w środowisku domowym (patrz ramka „Przesiewowy wywiad diagnostyczny w kierunku choroby zwyrodnieniowej stawów”). Powszechne objawy poja...
Badanie kliniczne
Psy powinny być badane w pozycji stojącej, w stępie i kłusie, a także w pozycji siedzącej. Ocena wizualna w przypadku łagodnej kulawizny jest trudna i wymaga dokładnej obserwacji poruszania się psa w kłusie i stępie w linii prostej. Dodatkowa ocen...