BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Artykuł wiodący
Starzejące się psie oko – czego szukać i jak temu zaradzić
Braidee Foote
Starzejące się psy są predysponowane do różnych chorób oka, zaczynając od łagodnych zmian, aż do zaburzeń bolesnych i wpływających na widzenie. Na szczęście większość chorób okulistycznych można zdiagnozować za pomocą badania klinicznego lub kilku prostych testów diagnostycznych. Artykuł ten opisuje choroby okulistyczne powszechne u starzejących się psów i skupia się na tych, które z większym prawdopodobieństwem mogą stać się problematyczne dla pacjenta.
Co to znaczy „starszy” pies
Według wytycznych dotyczących etapów życia psa Amerykańskiego Związku Szpitali dla Zwierząt (American Animal Hospital Association) z 2019 roku dojrzały etap życia psa zaczyna się po zakończeniu fizycznego i społecznego rozwoju (najczęściej 3-4 lata) i trwa aż do osiągnięcia ostatnich 25% szacowanej długości życia indywidualnego osobnika, podczas gdy starszy etap określa się jako ostatnie 25% szacunkowej długości życia zwierzęcia aż do jego końca.1 Dla przykładu, jeżeli szacunkowa długość życia psa rasy shih tzu to 13 lat, to wkroczy on w lata seniora w wieku lat 10. Pies rasy labrador retriever, którego szacunkowa długość życia może wynosić 10 lat, będzie seniorem od ukończenia ośmiu lat.
Zaleca się, aby starszy pies poddawany był badaniom co pół roku.1 Należy oczekiwać, że wizyty starszych pacjentów będą trwały dłużej niż młodego dorosłego lub dojrzałego dorosłego psa i powinno to mieć odzwierciedlenie w czasie i cenie konsultacji. Jej celem jest przeprowadzenie dokładnego badania klinicznego i odpowiednich badań przesiewowych, aby wcześnie wykryć nieprawidłowości, poprawić jakość życia i przedłużyć jego czas.2 Z tego powodu zaleca się dokładne badanie oczu podczas każdej rutynowej wizyty starszego psa.
Badanie okulistyczne
Dokładny wywiad
Dokładny i wyczerpujący wywiad może dać nam wgląd w problemy, z których właściciel może nie zdawać sobie sprawy. Można zadać następujące pytania dotyczące oczu starszych pacjentów:
- Czy zauważyliście jakiekolwiek zaczerwienienie białka oka, wypływ z worków spojówkowych lub tarcie oczu przez pacjenta?
- Czy zauważyliście zmianę w kolorze oczu?
- Czy zauważyliście jakieś zmiany w zdolności widzenia, wliczając w to trudności w chodzeniu po schodach lub krawężnikach? Czy istnieje różnica między widzeniem w pełnym świetle w porównaniu z półmrokiem lub ciemnym pokojem?
- W jakim czasie zauważyliście te zmiany?
- Czy próbowaliście jakichś leków dostępnych bez recepty, a jeśli tak, to jakich i jak długo?
Jeżeli właściciele zgłaszają się z problemem okulistycznym, pytania mogą być dostosowane do konkretnej choroby.