XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
07 września 2020
W ostatnich dniach sierpnia 2020 w jednostce Straży Pożarnej w Wałbrzychu odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy i reanimacji psów ratowniczych dla Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP w Wałbrzychu. W wydarzeniu uczestniczyli ratownicy i przewodnicy wraz ze swoimi psami. Dwudniowe spotkanie zostało podzielone na część wykładową i warsztatową. Podczas wykładów ratownicy poznali zagadnienia związane ze stresem u psów, możliwości jego łagodzenia oraz jednostki chorobowe spowodowane stresem. Przedyskutowano rozwiązania mające na celu zwiększenie komfortu pracy psów. Poruszono również kwestię zawartości apteczki dostosowanej do pracy w trudnych warunkach i propozycję wyposażenia grupowego. Omówiono proponowane protokoły oceny poszkodowanego psa oraz sposoby komunikacji z jednostkami weterynaryjnymi w przypadku jego transportu.
Znaczną część zajęć teoretycznych i warsztatowych poświęcono na omówienie zasad prawidłowej pomocy przedmedycznej, w tym postępowania w różnych typach urazu, high rise syndrome, zagadnień toksykologicznych, a także na naukę triażu oraz prawidłowej reanimacji psów (BLS). Reanimacja była trenowana na profesjonalnym fantomie psa. Każdy z uczestników ćwiczył ocenę i postępowanie z psem z zatrzymaniem pracy serca oraz wykonywał resuscytację. Przewodnicy nauczyli się oceny podstawowych parametrów życiowych u swoich psów, określania idealnej metody reanimacji dla konkretnego zwierzęcia oraz szybkiej oceny potencjalnego urazu. Owocna okazała się również wymiana doświadczeń pomiędzy specjalistami pierwszej pomocy z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.
Szkolenie zostało przyjęte z dużym entuzjazmem. Dobór tematów okazał się bardzo trafiony i potrzebny. Z pewnością do takich akcji będziemy wracać. Ostatecznie, jak pokazuje doświadczenie, nasze zdrowie i życie niejednokrotnie zależy właśnie od udziału psów ratowniczych w akcji poszukiwawczej. Szkolenie zostało zorganizowane pro bono przez AW Szkolenia Weterynaryjne, a poprowadzone przez jedyną w Polsce certyfikowaną instruktorkę reanimacji RECOVER lek. wet. Adę Wawrzyniak.
Żeby ocenić ewentualne zaburzenia i określić ich skalę podczas zgłoszenia psa jako poszkodowanego, należy zacząć od nauki tego co prawidłowe
Nauka oceny błon śluzowych i CRT