XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
23 stycznia 2023
W dniach 17-20 listopada 2022 r. w Łodzi odbył się XXX Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres Medycyny Weterynaryjnej Małych Zwierząt Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. W obradach kongresowych uczestniczyli przedstawiciele 13 narodów z całego świata. Po raz pierwszy (a będzie tych po raz pierwszy dużo więcej) od 30 lat zajęcia kongresowe rozpoczęły się już w czwartek 17 listopada zajęciami warsztatowymi. Kilkugodzinne zajęcia praktyczne ze stomatologii weterynaryjnej tym razem były przeznaczone nie tylko dla lekarzy (dr Katarzyna Jodkowska, dr Emilia Klim), ale i dla techników weterynaryjnych (dr Daria Ziemann, dr Tomasz Pięknik). Odbyły się też zajęcia z endoskopii (dr Piotr Skrzypczak), tomografii weterynaryjnej (dr Mateusz Hebel) oraz stomatologii królików (dr Jakub Kliszcz).
Fot. Dr n. wet. Piotr Skrzypczak podczas przedkongresowych warsztatów endoskopowych.
W czwartek również po raz pierwszy w 30-letniej historii PSLWMZ odbyły się zajęcia on-line w formie webinaru – Specjaliści dla lekarzy i techników weterynarii. Zajęcia z zakresu endokrynologii poprowadził prof. Jarosław Popiel, z położnictwa prof. Wojciech Niżański, z okulistyki dr Katarzyna Szulc, z nefrologii dr Magdalena Kraińska, z żywienia dr Anna Ziembińska. Webinar, który odbył się we współpracy z firmą EDRA i Virbac, zgromadził ponad 600 słuchaczy.
W piątek, w drugim dniu przedkongresowym, odbyła się po raz pierwszy na Kongresie PSLWMZ Sesja Doktorantów/Rezydentów europejskich Koledży Specjalizacyjnych. Sesja była połączeniem świata nauki z praktyczną wiedzą weterynaryjną.
Podczas Sesji referaty wygłosiło 10 doktorantów oraz trzech rezydentów. Referaty pogrupowano tematycznie. Dotyczyły one zarówno zagadnień z obszaru nauk podstawowych, jak i z zakresu nauk klinicznych. Poziom prezentacji był bardzo wysoki i wyrównany.
Jury złożone było z doskonałych naukowców, Przewodniczących Rad Dyscyplin uczelni krajowych i uznanych w świecie specjalistów praktyki zawodowej:
Nagrodzono następujące prace:
1. dr n. wet. Natalia Sowińska „Wybrane aspekty metabolizmu lipidów w oocytach kota domowego” (UP Poznań),
2. lek. wet. Emilia Klim „Ektopowe wyrzynanie zębów u psów” (Klinika Weterynaryjna Arka Kraków),
3. dr n. wet. Annemarie Kortas „Wrodzona głuchota czuciowo-nerwowa występująca u kotów o białym umaszczeniu. Głuchota jednostronna jako przeszkoda w określeniu predyspozycji rasowych oraz częstotliwości występowania schorzenia w populacji” (UWM Olsztyn).
Wyróżnienie otrzymała dr n. wet. Magdalena Morawska-Kozłowska za pracę „Postępowanie operacyjne przy złożonych urazach stawu kolanowego u kotów na przykładzie całkowitego zwichnięcia stawu kolanowego” (UWM Olsztyn).
Serdecznie gratulujemy!
Nagrodą główną był najnowszy McBook AIR. Od tego roku sesje takie będą organizowane corocznie przy naszym Kongresie i będą mieć charakter międzynarodowy.
Fot. Uczestnicy Sesji Doktorantów/Rezydentów.
We współpracy z firmą VETPLUS w piątek odbyły się warsztaty przedkongresowe z chirurgii stawu kolanowego pod okiem wybitnego specjalisty dr. Ignacio Calvo.