21 marca 2023
XV Kongres Akademii po Dyplomie Weterynaria odbył się w dniach 18-19 marca w Warszawie
Temat przewodni kongresu to „Interdyscyplinarne wyzwania współczesnej weterynarii”.
Podczas dwóch dni kongresu odbyło się 12 sesji tematycznych: Parazytologia, Choroby wewnętrzne, Farmakologia, Kardiologia, Stomatologia, Dermatologia, Ból, Urologia, Żywienie, Diagnostyka obrazowa, w tym dwie sesje specjalne, w których omówiono m.in. problemy prawne związane z prowadzeniem działalności weterynaryjnej oraz podjęto temat medycyny ratunkowej. Wygłoszono 27 wykładów z udziałem 23 prelegentów, przedstawiających różne zagadnienia. Po każdej sesji miały miejsce dyskusje z uczestnikami kongresu, którzy mieli możliwość zadawania ekspertom pytań.
W dniu przedkongresowym odbyły się warsztaty interaktywne – hematologiczne, których sponsorem była firma Idexx, prowadzone przez dr n. wet. Katarzynę Mróz, oraz parazytologiczne, których sponsorami byli Vetoquinol i Edina, prowadzone przez dr. n. med. lek. wet. Dawida Jańczaka. Ich charakter był bardzo praktyczny, a tematyka przydatna w codziennej pracy lekarskiej. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym powodzeniem wśród uczestników, gdyż doskonale wpisywały się w problematykę codziennej praktyki lekarskiej.
Profesorowie Tadeusz Frymus oraz Roman Lechowski z Katedry Chorób Małych Zwierząt i Kliniki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie sprawowali zaszczytną funkcję kierowników naukowych kongresu oraz byli jego współprowadzącymi.
Podczas obu dni kongresowych nauka przeplatała się z praktyką. W sesji parazytologicznej przedstawiono wiele praktycznych wskazówek pomocnych w rozpoznawaniu chorób pasożytniczych u psów i kotów, z wykorzystaniem dość prostych, a zarazem możliwych do wykonania w każdej lecznicy metod badania, najczęściej z użyciem kału. − Jeżeli lekarze jeszcze dotąd nie korzystali z samodzielnych metod diagnostycznych, z zastosowaniem szkiełka laboratoryjnego i mikroskopu, to warto, by spróbowali, bo diagnostyka z pewnością na tym zyska – powiedział prof. dr hab. n. wet. Tadeusz Frymus.
Dwa wykłady poświęcono zwalczaniu chorób pasożytniczych. Zwrócono w nich uwagę na rzadko występujące choroby pasożytnicze, a więc te mniej znane.
W trakcie sesji dotyczącej chorób wewnętrznych wygłoszono bardzo ciekawy wykład „Płynoterapia u małych zwierząt”, dotyczący trudnego zagadnienia w dziedzinie weterynarii, które zostało zaprezentowane w sposób bardzo przystępny. Z pewnością wielu lekarzy skorzystało z tego wykładu, ponieważ płynoterapię stosuje się często, zwłaszcza u pacjentów w ciężkich stanach, i – co podkreślano – kluczowe jest tutaj jej precyzyjne wykonanie, tak żeby metoda ta pomogła, a nie zaszkodziła, bo niestety tak też się zdarza.
Podczas jednego z wykładów poruszono problem drgawek i padaczek u małych zwierząt, z którymi lekarze weterynarii również często spotykają się w swojej praktyce, zwłaszcza w przypadku psów, ale również kotów.
Tematy na kongres zostały wybrane na podstawie ankiet składanych przez uczestników w trakcie poprzednich kongresów. − Staramy się w ten sposób odpowiadać na zapotrzebowanie lekarzy weterynarii biorących już regularnie udział w naszych kongresach. Propozycje niektórych tematów powtarzają się w przekazywanych nam ankietach, m.in. z dziedziny farmakologii, diabetologii, kardiologii, okulistyki, diagnostyki laboratoryjnej. Dużym zainteresowaniem cieszą się także informacje z zakresu behawioryzmu zwierząt. Jako prelegentów zapraszamy specjalistów, którzy prezentują konkretne zagadnienia z wykorzystaniem najnowszej wiedzy, a także dzielą się swoim doświadczeniem, czyli praktyką kliniczną z gabinetów. Udział w kongresie daje możliwość zapoznania się z najnowszą wiedzą, a wiedza przecież się zmienia. Dochodzą nowe choroby, stare czasem zanikają. Zmienia się przede wszystkim wiedza z zakresu rozpoznawania i leczenia. Pojawiają się nowe leki i nowe metody terapeutyczne. Chcąc być i pozostać dobrym lekarzem, trzeba się stale douczać, żeby nadążać za postępem, a udział w naszych kongresach jest do tego doskonałą okazją – podsumował prof. Frymus.