Trwa Wiosenna Promocja! Publikacje i multimedia weterynaryjne nawet 50% taniej! Sprawdź >
Trwa Wiosenna Promocja! Publikacje i multimedia weterynaryjne nawet 50% taniej! Sprawdź >
26 marca 2025
Przemysł generycznych leków weterynaryjnych w Europie jest silny i stale rośnie.
Świadczą o tym wyniki badania „Podkreślenie roli leków generycznych dla zdrowia i dobrostanu zwierząt” za rok 2024. Badanie takie stowarzyszenie Access VetMed przeprowadza co trzy lata już od dwóch dekad. Jego cel to ilościowe określenie wkładu tych leków w zdrowie zwierząt w Europie przy podkreśleniu, że stanowią one alternatywę dla leków oryginalnych – o tej samej jakości i bezpieczeństwie.
Obecnie 50 proc. leków weterynaryjnych dopuszczonych do obrotu w Europie to leki generyczne. – Badanie przeprowadzone w ubiegłym roku oznacza znaczny postęp w naszych wysiłkach na rzecz zrozumienia rynku weterynaryjnych leków generycznych w Europie – powiedział Xavier Molins, prezes Access VetMed. – Podczas gdy poprzednie badania opierały się na pewnych założeniach opartych na „najlepszej dostępnej wiedzy”, aktualna edycja polega na danych ilościowych pochodzących z oficjalnych kanałów i ankiet przeprowadzonych drogą internetową wśród członków stowarzyszenia.
Dominujące na tym rynku są leki dla zwierząt towarzyszących, jak psy i koty, przy czym istotne znaczenie mają również produkty dla przeżuwaczy. Najpopularniejsze okazały się leki przeciwinfekcyjne i przeciwpasożytnicze, które stanowią 57% wszystkich rejestracji. Jeśli chodzi o formę podania, najszybciej przybywa leków podawanych dojelitowo oraz miejscowo.
Przed branżą stoją jednak wyzwania regulacyjne: chociaż rozporządzenie (UE) 2019/6 poprawiło harmonizację przepisów, wprowadziło również znaczne obciążenia finansowe i administracyjne, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Wnioski, jakie płyną z zaprezentowanego badania, świadczą o potrzebie zmierzenia się z niedoskonałościami systemu administracji oraz rosnącymi kosztami. Pomóc w tym może wzmocnienie współpracy z Europejską Agencją Leków (EMA) i władzami poszczególnych państw. Takie działania mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia zrównoważonego wzrostu, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, poruszających się w złożonym środowisku regulacyjnym.