BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
21/03/2018
Na pytanie odpowiada
David S. Bruyette, DVM, DACVIM
VCA West Los Angeles Animal Hospital, West Los Angeles, Calif.
Veterinary Diagnostic Investigation and Consultation, Malibu, Calif.
Czytałem, że stosowanie u dużych psów z hiperadrenokortycyzmem niższych dawek trilostanu niż podane w ulotce może przynosić lepsze efekty terapeutyczne. Czy popiera pan to stwierdzenie?
* Krótkie streszczenie tej publikacji można znaleźć w artykule „Psy o większej masie wymagają niższych dawek trilostanu przy leczeniu nadczynności kory nadnerczy” w tym numerze WpD (przyp. red.).
Odpowiedź: W niedawnej publikacji, gdzie dawka trilostanu wyliczana była w zależności od masy ciała*, nie wykazano znaczących różnic w dawce tego leku w mg/kg m.c. lub w dawce całkowitej na zwierzę dziennie, potrzebnej do ustąpienia objawów klinicznych, poza przypadkami gdzie masa psa wynosiła ponad 30 kg.1 Statystyczne porównanie dawek i dawkowania zostało przeprowadzone u psów podzielonych na grupy: 1) do 15 kg i powyżej 15 kg, 2) 10 kg i mniej, od 10,1 do 20 kg, od 20,1 do 30 kg oraz 30 kg i więcej, a także 3) grupy wyodrębnione ze względu na powierzchnię ciała w stosunku do dawki/kg lub całkowitej dawki trilostanu potrzebnej do ustąpienia objawów klinicznych. Pomimo braku statystycznej różnicy, zauważono zależność sugerującą, że wraz ze wzrostem masy ciała dawka trilostanu (mg/kg/dawkę, jak również mg/kg/dawkę dzienną) potrzebna do ustąpienia objawów klinicznych ulega zmniejszeniu.
Zalecana dawka trilostanu (Vetoryl – Dechra) to 2,2 do 6,7 mg/kg m.c. raz dziennie. Myślę, że niezależnie od masy ciała powinniśmy starać się zawsze stosować możliwie najmniejsze dawki leków do zwalczania objawów klinicznych. Takie podejście pozwala również zmniejszyć częstotliwość występowania działań niepożądanych, które często są zależne od wysokości dawki.
Ja rozpoczynam leczenie, niezależnie od wielkości zwierzęcia, od dawki 2,2 mg/kg m.c. raz dziennie i potem weryfikuję jego skuteczność po 7-10 dniach w oparciu o obserwację objawów klinicznych, pomiary stężenia elektrolitów i test stymulacji ACTH. Dawkę trilostanu ustalam na podstawie stężenia kortyzolu po teście ACTH oraz obserwowanych objawów klinicznych:
• Jeśli stężenie kortyzolu mierzonego po teście z ACTH jest mniejsze niż 1,45 µg/dl, przerywam leczenie, dopóki stężenie kortyzolu nie wzrośnie powyżej 9,1 µg/dl. Wtedy zmniejszam początkową dawkę trilostanu o połowę i powtarzam test stymulacji ACTH po 7-10 dniach.
• Jeśli stężenie kortyzolu po teście ACTH wynosi powyżej 1,45, ale poniżej 5,4 µg/dl, a objawy kliniczne ustępują, pozostawiam aktualną dawkę trilostanu i weryfikuję jej skuteczność po 30 oraz 90 dniach, po czym co 3-4 miesiące.
• Jeśli stężenie kortyzolu po teście ACTH wynosi powyżej 5,4, ale mniej niż 9,1 µg/dl, kontynuuję leczenie aktualną dawką trilostanu, jeśli objawy kliniczne ustępują. Wyniki leczenia oceniam w badaniu po 30 oraz 90 dniach, a potem co 3-4 miesiące. Jeśli objawy kliniczne nadal się utrzymują, zwiększam dawkę trilostanu o 25% i powtarzam test stymulacji ACTH po 7-10 dniach.
• Jeśli stężenie kortyzolu po teście ACTH wynosi więcej niż 9,1 µg/dl, zwiększam dawkę trilostanu o 25% i powtarzam test stymulacji ACTH po 7-10 dniach.
Veterinary Medicine • Vol 108, No 6, June 2013, p. 300