BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
21/03/2018
Na pytanie odpowiada
David S. Bruyette, DVM, DACVIM
VCA West Los Angeles Animal Hospital, West Los Angeles, Calif.
Veterinary Diagnostic Investigation and Consultation, Malibu, Calif.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów insuliny – jak wybrać najlepszy dla pacjenta z cukrzycą?
Odpowiedź: Wybranie właściwego preparatu insuliny dla pacjenta z niedawno rozpoznaną cukrzycą może nie być łatwe. I jak zadecydować, kiedy zmienić leczenie psa, który słabo tolerował poprzednie postępowanie? Poniżej przedstawiam parę sugestii na ten temat.
Vetsulin została niedawno wprowadzona na rynek weterynaryjny i jest zarejestrowana do leczenia psów i kotów. Jest to ten sam preparat, który był wcześniej dostępny u producenta Intervet/Schering-Plough Animal Health.
Ta insulina typu lente, wieprzowa, jest zaliczana do insulin działających średnio długo. Insulina psa i świni ma identyczny skład aminokwasowy. Eliminuje to problemy związane z produkcją przeciwciał przeciwko insulinie świńskiej w organizmie psa, co mogłoby wpłynąć negatywnie na kontrolę glikemii.
Ważną zmianą, która została wprowadzona wraz z powrotem preparatu Vetsulin na rynek, jest zalecenie producenta dotyczące jego przechowywania i użycia. Produkt ten powinien być dokładnie wymieszany przed użyciem, aż do uzyskania jednorodnej mlecznej zawiesiny. Jest to znacząco inny sposób przygotowania, należy więc pamiętać o przeczytaniu instrukcji przed zastosowaniem.
Preparat ten jest dostępny wyłącznie w stężeniu 40 U/ml, dlatego należy wyposażyć właściciela w odpowiedniego rozmiaru insulinówki. Trzeba też pamiętać o obserwacji objawów klinicznych i przeprowadzeniu badań w celu wykreślenia krzywej cukrowej tydzień po rozpoczęciu leczenia.
Producent w ulotce zaleca podawanie insuliny na początku leczenia raz dziennie. Zauważyłem jednak, że u większości pacjentów nie jest to skuteczne podejście. Zalecam zastosowanie początkowej dawki 0,5 U/kg m.c. dwa razy dziennie podskórnie.
Odkąd preparat ten powrócił na rynek, jest to mój lek z wyboru do rozpoczynania leczenia cukrzycy u psów.
Ten średnio długo działający preparat, będący rekombinowaną insuliną ludzką, nie jest zarejestrowany do użycia u psów. Nadaje się jednak do bezpiecznej i skutecznej kontroli glikemii u tego gatunku.
Wyniki najnowszych badań oceniających skuteczność Humulinu N u 10 psów wykazały, że pozwala on na skuteczne kontrolowanie glikemii przy podawaniu podskórnie dwa razy dziennie. U niektórych psów dobrze reagujących na leczenie może jednak dojść do hiperglikemii po posiłku.1
Sugerowana dawka to 0,5 U/kg m.c., podawane podskórnie dwa razy dziennie. Należy ocenić objawy kliniczne i wykreślić krzywą cukrową tydzień po rozpoczęciu leczenia.
Ta długo działająca, rekombinowana ludzka insulina protaminowo-cynkowa została zarejestrowana do stosowania u kotów. Z mojego doświadczenia wynika, że nie jest ona bardziej skuteczna w kontrolowaniu glikemii u psów niż średnio długo działające insuliny.
Najnowsze badania wykazały, że insulina ta w ciągu 60-dniowego okresu w istotny sposób obniżała średnie stężenie glukozy we krwi i stężenie fruktozoaminy w surowicy u sześciu psów, u których dopiero niedawno rozpoznano cukrzycę, a także u 11 psów wcześniej leczonych innymi preparatami.2
Ten produkt jest dostępny tylko w stężeniu 40 IU/ml, należy więc pamiętać o dostarczeniu właścicielowi odpowiednich insulinówek. Zalecam początkową dawkę 0,5 U/kg, podawaną dwa razy dziennie podskórnie.
Glargina (Lantus – Sanofi Diabetes) – zmodyfikowany, rekombinowany, długo działający analog insuliny – jest zarejestrowana do leczenia ludzi. Sugeruje się, aby insulin podstawowych, jak glargina lub detemir, używać u psów z cukrzycą, które nie reagują dobrze na leczenie insuliną lente lub NPH.