12/03/2018
W leczeniu chorób wątroby zarówno u ludzi, jak i u zwierząt towarzyszących wykorzystuje się wiele preparatów naturalnych, jednak dokładny mechanizm ich działania często pozostaje nieznany. W omawianym badaniu przyjrzano się bliżej możliwościom zastosowania ostropestu plamistego w procesie leczenia chorób wątroby u małych zwierząt.
Autorzy przeanalizowali farmakokinetykę oraz potencjalne zastosowania lecznicze ostropestu plamistego (Silybum marianum). Dominującą substancją leczniczą w preparatach z ostropestu plamistego jest sylibinina, będąca głównym składnikiem sylimaryny.
Składniki ostropestu plamistego po podaniu doustnym odznaczają się bardzo słabą biodostępnością, ponieważ podlegają intensywnemu procesowi sprzęgania i eliminacji z żółcią. Dlatego też często, w celu zwiększenia tej biodostępności, ostropest plamisty łączony jest z fosfatydylocholiną. Sylibinina zawdzięcza swoje korzystne właściwości zdolności wychwytu wolnych rodników oraz możliwości hamowania peroksydacji lipidów, jak również działaniu przeciwzapalnemu w wyniku zmniejszania produkcji cytokin prozapalnych oraz hamowania leukotrienów. Sylibinina zakłóca powstawanie miofibroblastów i ogranicza tworzenie się tkanki włóknistej, przez co odznacza się również właściwościami antyfibrotycznymi. W przypadku szczurów sylibinina nasila syntezę białek, co jest niezbędne do regeneracji wątroby i do przebiegu procesów naprawczych wątroby po jej uszkodzeniach. Ponadto badania prowadzone u ludzi, myszy oraz szczurów wykazały, że lek ten odznacza się szerokim marginesem bezpieczeństwa.
Autorzy omówili aktualne zastosowania terapeutyczne ostropestu plamistego w oparciu o dane uzyskane w badaniach prowadzonych u ludzi i na modelach zwierzęcych.
Obecnie nie istnieją randomizowane badania kliniczne, które pozwoliłyby na weryfikację skuteczności leczenia ostropestem plamistym u zwierząt z objawami klinicznymi chorób wątroby. Wyniki dotychczasowych badań prowadzonych na modelach zwierzęcych są jednak obiecujące. Ważne, aby pamiętać, że preparaty na bazie ostropestu plamistego w chorobach wątroby nie powinny być stosowane jako jedyna metoda leczenia oraz że wiedza dotycząca farmakokinetycznych i farmakodynamicznych właściwości ostropestu plamistego u psów i kotów stale jeszcze pozostaje niepełna.
Veterinary Medicine • Vol 108, No 8, August 2013, p. 377
Opracowanie:
Jennifer L. Garcia, DVM, DACVIM
Houston, Texas
Na podstawie: