XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
14/06/2018
Czy cetyryzyna jest skuteczna w zapaleniu skóry wywołanym przez alergeny wziewne, a jeśli tak, jak należy ją dawkować?
Według kryteriów medycyny opartej na badaniach naukowych, obecnie nie ma wystarczających dowodów, by jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć skuteczność jakiegokolwiek leku przeciwhistaminowego w leczeniu atopowego zapalenia skóry u psów (jest to bardziej odpowiednie określenie niż alergiczne zapalenie skóry na skutek działania alergenów wziewnych, gdyż większość antygenów jest absorbowana przez skórę, a nie na drodze wziewnej). Można więc jedynie powiedzieć, że istnieją pojedyncze doniesienia sugerujące skuteczność leków przeciwhistaminowych w monoterapii lub w połączeniu z glikokortykosteroidami.
Badania wskazujące na wyższą skuteczność jednego antagonisty receptorów histaminowych w porównaniu z innymi lekami z tej grupy u pacjentów weterynaryjnych są nieliczne. Badanie in vitro wykorzystujące komórki tuczne skóry psów, porównujące efekty loratadyny, cetyryzyny, ketotyfenu i terfenadyny, wykazało, że jedynie loratadyna silnie hamuje wyrzut histaminy z komórek tucznych.1 Nie zbadano jednak, czy różnice te są istotne klinicznie. Jedyne znane mi badanie analizujące cetyryzynę to badanie ze ślepą próbą i placebo w grupie kontrolnej, które wykazało, że świąd udało się zredukować w stopniu zadowalającym u 4 z 22 (18%) psów.2 Jedynie jednak u dwóch z czterech psów reakcja była bardzo dobra (redukcja świądu 76-100%), natomiast jeden z psów otrzymywał niskie dawki glikokortykosteroidów w trakcie całego badania. Czwarty pies wykazał umiarkowaną reakcję (redukcja świądu 26-50%).
W 2010 roku dokonano analizy metod leczenia atopowego zapalenia skóry u psów3 i opracowano wytyczne dla klinicystów. W przypadku braku przekonujących danych z badań klinicznych, wytyczne te zalecają lekarzom zamierzającym zastosować antagonistów receptorów H1 wybór tych, które wykazują widoczne działanie hamujące po podskórnym podaniu histaminy u psów. Jak do tej pory efekt taki zaobserwowano jedynie po zastosowaniu hydroksyzyny (w dawce 2 mg/kg m.c. dwa razy dziennie) oraz cetyryzyny (0,5 do 1 mg/kg m.c. raz dziennie).3 Nie ma znaczenia, który z tych dwóch leków zostanie podany, ponieważ hydroksyzyna jest szybko przekształcana do cetyryzyny.4 Wytyczne zalecają również codzienne profilaktyczne stosowanie leków przeciwhistaminowych, aby utrzymać zahamowanie aktywności receptorów H1, dzięki czemu histamina nie jest uwalniania podczas natychmiastowych reakcji alergicznych.
Cetyryzyna może być więc skuteczna u niektórych psów z atopowym zapaleniem skóry, ale nie jest to lek przeciwhistaminowy, który zalecam moim pacjentom. Według mnie cetyryzyna nie ma żadnej przewagi nad tradycyjnymi lekami z tej grupy (difenhydramina, hydroksyzyna, chlorfeniramina). Na rynku dostępne są liczne leki przeciwhistaminowe i nie różnią się one skutecznością, z tego względu zalecam wybór leku na podstawie łatwości podania (tabletka zamiast kapsułki, dwa razy dziennie zamiast trzy razy dziennie), kosztów i skutków ubocznych. Jeżeli po 14 dniach u psa nie dojdzie do poprawy, trzeba zastosować inny lek przeciwhistaminowy. Zmian należy dokonywać aż do momentu gdy każdy lek z tej grupy zostanie wypróbowany przez 14 dni lub do uzyskania pożądanych efektów.
Veterinary Medicine • Vol 105, No 10, October 2010, p. 464
Paul Bloom, DVM, DACVD, DABVP
Allergy, Skin and Ear Clinic for Pets, 31205 Five Mile, Livonia, MI 48154