BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
14/06/2018
Enry Garcia
Spróbuj ustalić rozpoznanie u jeża, mopsa, konia i ryby.
Pytanie 1. Dwuletni jeż trafił do lekarza weterynarii z powodu ostrego powiększenia (wybrzuszenia) lewego oka. Rogówka oka była nieprzezierna i wyglądało na to, że zwierzę nie widzi na to oko. Nie można było ocenić odruchu źrenicznego ze względu na ciężkie zapalenie rogówki oraz brak prawego oka.
Jakie jest twoje rozpoznanie?
a) wytrzeszcz oka
b) jaskra (woloocze)
c) wypadnięcie gałki ocznej
d) wszystkie powyższe
Prawidłowa jest odpowiedź c) wypadnięcie gałki ocznej. Jeże mają skłonności do wypadania gałki ocznej (przemieszczenie się gałki ocznej poza oczodół). Jest to częsty objaw kliniczny występujący u tego gatunku zwierząt, prawdopodobnie z powodu płytkich oczodołów. W zależności od pierwotnej przyczyny choroby początkowe objawy kliniczne mogą mieć postać wytrzeszczu (wysunięcie gałki ocznej ku przodowi). W przypadku wypadnięcia bardzo często dochodzi do rozwinięcia się wrzodów rogówki, ponieważ zwierzę nie ma możliwości mrugania, co może prowadzić do szybkiego uszkodzenia rogówki. W opisywanym przypadku, mimo że nie dochodziło do wychwytu fluoresceiny, występowało ciężkie zapalenie rogówki. Takie zapalenie rogówki, przy braku jakiejkolwiek choroby struktur dodatkowych oka, było prawdopodobnie spowodowane przejściowym wypadnięciem gałki ocznej. Gałka oczna tego zwierzęcia została usunięta ze względu na ciężkie zapalenie rogówki oraz dlatego, że oko uznano za niewidzące. Leczenie wypadnięcia gałek ocznych, w których zachowana jest zdolność widzenia, jest u jeży takie samo jak u małych zwierząt.
Pytanie 2. Dwuletni wykastrowany samiec mopsa trafił do lecznicy weterynaryjnej, ponieważ właściciel chciał uzyskać drugą opinię na temat jego stanu. Wcześniej inny lekarz weterynarii stwierdził wrzód topniejący, ale właściciela nie było stać na zabieg chirurgiczny. Pacjent został wypisany z zaleceniem, aby właściciel stosował miejscowo maść antybiotykową. Po jej zastosowaniu właściciel stwierdził jeszcze intensywniejszą wydzielinę, mrużenie oczu oraz białawą strukturę na powierzchni gałki.
Czym jest ta struktura?
a) pasożytem
b) ciałem obcym
c) włóknikiem
d) tęczówką
Prawidłowa jest odpowiedź c) fibryna. Wrzody topniejące, które nie są odpowiednio leczone, bardzo często powodują perforację rogówki i tworzenie się włóknika. Jest to typowa postać pozagałkowego gromadzenia się włóknika w miejscu urazu. Uwagę zwraca także okolica otaczająca wrzód rogówki. Jeżeli w leczeniu wrzodów topniejących nie można zastosować przeszczepu, wskazane jest leczenie wspomagające mające na celu zmniejszenie aktywności kolagenazy (np. miejscowe podanie autogenicznej surowicy lub EDTA), aby uniknąć perforacji rogówki.
Pytanie 3. Czternastoletni koń rasy appaloosa trafił do lekarza, ponieważ właściciel chciał uzyskać drugą opinię na temat jego stanu. Z wywiadu było wiadomo, że koń miał przewlekłe zaburzenia widzenia w obu oczach, które nie reagowały na miejscowe stosowanie antybiotyków oraz glikokortykosteroidów. We wcześniejszym badaniu stwierdzono obustronną zaćmę. Badanie okulistyczne wykazało, że koń widzi na lewe oko, na prawe zaś nie. Stwierdzono także liczne drobne zmętnienia na brzusznej części rogówki w obu oczach (fluorescencyjnie ujemne), łagodne przekrwienie i niedojrzałą zaćmę w oku prawym oraz ciężkie przekrwienie i przejrzałą zaćmę w oku lewym.
Jakie jest najbardziej prawdopodobne rozpoznanie?