BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
15/03/2018
Skorzystaj z zamieszczonej niżej ulotki, aby uświadomić właścicielom, że wczesne rozpoznawanie chorób pozwala przedłużyć życie ich podopiecznym.
Niezależnie od tego, czy jest to chudnący whippet, słabnący foksterier, czy też po prostu mieszaniec ze zmniejszonym łaknieniem, badania kontrolne serca dostarczają w tych przypadkach ważną informację diagnostyczną oraz pozwalają wyjaśnić właścicielom, na czym polegają czynniki ryzyka zdrowotnego u ich podopiecznych. Oto krótki przewodnik opisujący, jak poprawić w tej dziedzinie współpracę lekarza z właścicielami zwierząt.
Dr Pam Whiting, właścicielka kliniki Windsor Oaks Veterinary Clinic w Windsor, w stanie Kalifornia, proponuje wykonywanie badań kardiologicznych kilku grupom pacjentów ze swojej praktyki: „Często zlecam je starszym zwierzętom przy okazji ogólnych badań przeprowadzanych z powodu innej choroby oraz, niezależnie od wieku, standardowo u ras z dziedziczną predyspozycją do chorób serca. Wykonujemy je również u wszystkich pacjentów z rozpoznaną chorobą układu krążenia lub jej podejrzeniem, na przykład u kotów z nadczynnością tarczycy, u zwierząt, u których w badaniu osłuchowym klatki piersiowej stwierdzono szmery, oraz u tych, które cierpią na chorobę płuc i chcemy dowiedzieć się, jak bardzo obciążone jest ich serce. Mamy także nadzieję, że badania te posłużą do monitorowania reakcji na leczenie u pacjentów z chorobą serca”.
W tabeli 1 przedstawiono rasy psów powszechnie cierpiących na takie zaburzenia układu krążenia jak dysplazja zastawki przedsionkowo-komorowej, kardiomiopatia rozstrzeniowa oraz kardiomiopatia przerostowa. Upewnij się, że wszyscy klienci, nawet ci, którzy mają zwierzęta ras o niskim stopniu ryzyka, są świadomi występowania tych zaburzeń.
Znasz korzyści wynikające z dobrej informacji. Wykonanie badań jednak kosztuje. Jak zatem przekonać klientów, aby zainwestowali w badania, które tobie dadzą lepszy obraz kliniczny stanu zdrowia ich zwierząt – w szczególności ich wydolności krążeniowej?
Dr Whiting do standardowego badania krwi dołącza zniżkę na badania serca. W rozliczeniu stanowi to niewielką sumę, a więc klienci z większym prawdopodobieństwem są skłonni wyrazić zgodę na ich wykonanie. „Właściciele zwierząt bywają czasem zniechęceni kosztem wykonania jednego badania, ale często zgadzają się na przeprowadzenie badań kontrolnych serca, jeśli przedstawi się im je jako dodatek do panelu testów, na który będzie obowiązywać zniżka”.
Wyniki badań krwi wraz z pewnymi wskazówkami z badania klinicznego pacjenta pomogą ci ocenić, czy dalsza diagnostyka jest niezbędna. „Badania krwi nie zastąpią badania ultrasonograficznego lub radiologicznego, ale dostarczą przydatnych informacji, jeszcze zanim klient poniesie dodatkowe koszty związane z pozostałymi testami” – uważa dr Whiting.
Świadomi klienci są lepszymi opiekunami dla swoich zwierząt. Upewnij się zatem, że znają powszechne objawy chorób serca, takie jak kaszel, nietolerancja wysiłkowa, zmniejszony apetyt oraz omdlenia. Przypomnij właścicielom, aby kontaktowali się z tobą, gdy tylko zauważą u swojego zwierzęcia jakiekolwiek zmiany w zachowaniu – i to niezależnie od jego wieku i rasy. Umożliwią ci tym samym jego zbadanie i wydanie najlepszych zaleceń. Mając dobre informacje, możesz zapewnić swoim klientom poradę dotyczącą właściwej diety, ograniczenia ruchu oraz opieki weterynaryjnej, tak aby ich podopieczni mogli żyć dłużej i w większym komforcie.
Veterinary Economics • Vol 50, No 6, June 2010, p. 20