XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
14/06/2018
Enry Garcia, Juliet R. Gionfriddo
Jak postąpiłbyś w następujących przypadkach?
W trakcie badania ogólnego 3-letniego labradora zauważono, że prawe oko psa jest ślepe i większe niż oko lewe. Doszło w nim również do wylewu krwi do komory przedniej oka. Właściciel stwierdził, że około dwóch miesięcy wcześniej pies zaczął mrużyć oko. Wkrótce potem objawy dyskomfortu ze strony gałki ocznej zniknęły.
Czym są liniowe zmętnienia (zdjęcie, strzałki)? Co jest najbardziej prawdopodobną przyczyną problemu w gałce ocznej?
a) wrzody rogówki, prawdopodobnie proces zapalny
b) artefakt powstały przez lampę błyskową, stan oka jest prawdopodobnie prawidłowy
c) dystrofia rogówki, prawdopodobnie pies cierpi na kilka wrodzonych zaburzeń gałki ocznej
d) rozciągnięcie rogówki, w oku od dłuższego czasu utrzymuje się jaskra
Poprawna odpowiedź to d) rozciągnięcie rogówki, w oku od dłuższego czasu utrzymuje się jaskra. Jaskra wrodzona z liniami w poprzek rogówki jest patognomoniczna dla uszkodzeń w błonie Descemeta, związanych z rozciągnięciem rogówki w jaskrze. Linie nazywane są prążkami Haaba. Należy poinformować właściciela, że jaskra jest bardzo bolesna i nawet przy braku wyraźnych objawów dyskomfortu najlepszym rozwiązaniem dla psa jest usunięcie ślepej, zmienionej chorobowo gałki ocznej. Zwierzęta bardzo dobrze przystosowują się do życia po usunięciu jednej, a nawet obu gałek ocznych. Jeżeli nie doszło do owrzodzenia rogówki, możliwe jest również wypatroszenie gałki ocznej i wstawienie wewnątrzgałkowego implantu silikonowego.
Pies trafił do lecznicy z powodu nagłego, obustronnego kurczu powiek i nadmiernego łzawienia. Zdjęcie przedstawia badanie oka za pomocą światła odbitego, emitowanego przez latarkę długopisową.
Co jest przyczyną objawów?
a) wrzód rogówki
b) zaćma
c) zwichnięcie soczewki
d) odklejenie siatkówki