BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Dermatologia
Wskazówki pomocne w skutecznym leczeniu atopii u psów
Alice M. Jeromin
Praktyczne porady zawarte w artykule mogą pomóc złagodzić intensywność świądu u twoich drapiących się pacjentów.
Z powodu atopii cierpią zarówno ludzie, jak i ich zwierzęta. Nawet u kogoś, kto nie choruje na alergię, duże ilości pyłków w powietrzu mogą działać jak czynnik drażniący, powodując podrażnienie błon śluzowych oraz układu oddechowego. W tym artykule chciałabym przekazać Czytelnikom kilka wskazówek opierających się na najnowszych wynikach badań naukowych dotyczących patogenezy atopii. Mogą one poprawić komfort życia naszych pacjentów.
Działania miejscowe
Dokładniejsze poznanie patogenezy atopii u psów sprawiło, że ponownie zainteresowano się preparatami działającymi miejscowo, takimi jak szampony, odżywki przeciwświądowe oraz produkty zastępujące ceramidy. Najnowsze dane wskazują, że wchłanianie alergenów przez skórę (wchłanianie przezskórne) może być głównym mechanizmem inicjacji odpowiedzi alergicznej.1,2 To bez wątpienia wyjaśnia, dlaczego u psów z atopią zmiany patologiczne występują najczęściej na twarzy, stopach oraz w okolicy krocza (ryc. 1 i 2).
Po uwrażliwieniu komórki dendrytyczne, które „patrolują” organizm, prezentują antygeny, co rozpoczyna aktywację układu immunologicznego, pobudza wytwarzanie limfocytów T pomocniczych i kolejnych cytokin indukujących zapalenie. Upośledzone zostaje wytwarzanie/ /rozkład ceramidów, flagryny i innych elementów strukturalnych naskórka, co prowadzi do zniszczenia normalnej bariery skóry.1,2 Powoduje to większe wchłanianie alergenów przez skórę. Poza tym bakterie zasiedlające skórę w warunkach prawidłowych zaczynają się namnażać i produkować enzymy, które dalej rozkładają ceramidy.1,2
Po pewnym czasie pojawiają się przewlekłe zmiany, które trudno odwrócić, i choroba się pogłębia. Częste kąpiele nie tylko pomagają usunąć alergen, ale mogą także uchronić przed rozpoczęciem się całego procesu. Pomagają też zmniejszyć kolonizację bakterii. Ponieważ u większości psów częste kąpiele mogą być bardzo pomocne, należy wybrać szampon, który jest łagodny i nie zawiera dodatków powodujących wysychanie skóry (sucha skóra w większym stopniu wchłania alergeny). „Pożar może ugasić” zastosowanie hipoalergicznego szamponu, a następnie miejscowo preparatu zawierającego hydrokortyzon na nośniku wodnym o niskiej sile działania, takiego jak Resicort (Virbac Animal Health). Szampony z fitosfingozyną mogą być pomocne do utrzymania czynności bariery naskórkowej.
Przemywanie łap, brzucha, małżowin usznych oraz okolicy kroczowej (obszarów pozbawionych włosów), gdy pies wraca ze spaceru do mieszkania, także może zmniejszyć ilość pyłków. Niedrogim i skutecznym rozwiązaniem może być stosowanie miękkiej szmatki...