BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Chirurgia
Nowoczesne metody leczenia ran
Heather Lewellen
Artykuł omawia najnowsze strategie postępowania z ranami u zwierząt.
Gojenie się rany jest procesem bardzo złożonym, a optymalna opieka nad rannym zwierzęciem wymaga kompleksowego leczenia. Nie istnieje jeden idealny typ opatrunku lub model postępowania, który będzie odpowiedni dla każdego pacjenta i dla każdej rany. Doktor Emily Miller, DVM, DACVS, z University of Missouri College of Veterinary Medicine przygotowała przegląd najnowszych metod leczenia ran u zwierząt.
Postępowanie z raną – sześć podstawowych celów
1. Ochrona przed zanieczyszczeniem i wtórnym zakażeniem, np. zakażeniem szpitalnym.
2. Usunięcie tkanek uległych martwicy. Martwicze tkanki stymulują proces zapalny, a rana z utrzymującym się zapaleniem nie przejdzie do etapu ziarninowania i naskórkowania.
3. Usunięcie ciał obcych i zanieczyszczeń – z tego samego powodu jak w przypadku tkanek martwiczych.
4. Zapewnienie odpowiedniego drenażu rany.
5. Utrzymanie odpowiedniego łożyska naczyniowego rany. Powstanie zdrowej ziarniny jest niezbędne!
6. W razie potrzeby zamknięcie rany odpowiednią techniką.
Wilgoć sprzyja gojeniu
Warto pamiętać, że główny cel postępowania z raną ostrą jest bardzo prosty – polega na usunięciu wszelkich czynników, które mogą wikłać proces gojenia. „Dążymy do utrzymania zdrowego środowiska rany, aby organizm zwierzęcia mógł sobie sam poradzić z gojeniem” – zwraca uwagę doktor Miller.
Taki stan możemy uzyskać poprzez zapewnienie wilgotnego środowiska rany we wczesnych etapach gojenia. W wielu przypadkach konieczne jest chirurgiczne usunięcie tkanek martwych, dr Miller podkreśla jednak, że autolityczne oczyszczanie rany spotyka ...
Leki enzymatyczne
Enzymatyczne oczyszczanie rany może być zastosowane wspomagająco przy płukaniu i oczyszczaniu chirurgicznym. Leki enzymatyczne oddziałują na obszary rany uległe martwicy, niektóre z nich mogą jednak podrażnić okoliczne tkanki. Rozkładają tkankę martwiczą oraz upłynniają gęsty, skrzepnięty wysięk bogaty w białko. Prawdopodobnie mogą również rozkładać biofilm bakterii. Działają miejscowo i muszą być stosowane przez określony czas, aby doprowadzić do pożądanych efektów. Każda z tych substancji ma nieco inne działanie (nie ma obecnie danych na temat tego, która z nich jest najbardziej skuteczna). Preparaty te należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.