XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
13/01/2023
Eric Morissette
W artykule przedstawiono ocenę często występujących wzorów zapalnych białych krwinek.
Do uwalniania kortyzolu przez nadnercza dochodzi w wyniku wielu procesów, w tym chorób ogólnoustrojowych, zaburzeń metabolicznych, bólu itp. Podobny efekt obserwuje się w przypadku podawania glikokortykosteroidów.
Wzór: Klasyczny wzór leukogramu stresowego obejmuje neutrofilię, limfopenię, monocytozę i eozynopenię.
Nie wszystkie te zmiany są obecne u każdego pacjenta. Najczęściej obserwuje się łagodną neutrofilię z dojrzałymi neutrofilami (zwykle bez przesunięcia w lewo), a w następnej kolejności limfopenię. Monocytoza spowodowana glikokortykosteroidami często pojawia się u psów, ale u kotów stwierdzana jest rzadko.
Ten wzór leukogramu spowodowany jest uwalnianiem adrenaliny albo noradrenaliny. Zwany jest także reakcją „uciekaj lub walcz”. Taki wzór najczęściej obserwuje się u kotów (w każdym wieku) i prawdopodobnie u młodych zwierząt innych gatunków. Zmiany te mają zwykle charakter przejściowy i ustępują w ciągu 30 minut po uspokojeniu się zwierzęcia.
Wzór: Klasyczny wzór fizjologicznej leukocytozy to łagodna neutrofilia (dojrzałe krwinki bez przesunięcia w lewo) i limfocytoza, czasem nazywana „fizjologiczną limfocytozą”.
Wzór leukogramu zapalnego zależy od czasu pobrania próbki i przedstawia równowagę między zużyciem krwinek w tkankach a ich produkcją przez szpik kostny. Liczba neutrofilów przy zapaleniu może być różna – od bardzo obniżonej do znacznie zwiększonej. Przesunięcie w lewo wskazuje na obecność niedojrzałych neutrofilów we krwi i zwykle – chociaż nie zawsze – świadczy o leukogramie zapalnym.
Ten wzór leukogramu bywa różny w zależności od przyczyny i nasilenia zapalenia. Opisane poniżej zmiany są często stwierdzane przy pełnym badaniu krwi u pacjentów z zapaleniem, ale możliwe jest występowanie zapalenia u zwierzęcia, u którego nie ma widocznego leukogramu zapalnego.
Zapotrzebowanie tkanek jest zaspokojone lub nawet przekroczone w wyniku zwiększonej produkcji szpiku kostnego i uwolnienia zarówno segmentowanych, jak i niedojrzałych neutrofilów.