XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
Choroby królików
Ropny wypływ z górnych dróg oddechowych u królika
Samantha D. Swisher, Vanessa L. Grunkemeyer, Mason Y. Savage, Jessica R. Durrant, Luke B. Borst
Po zabiegu enukleacji wydzielina ropna zaczęła wyciekać z nosa królika i wypełniła pusty oczodół. Dowiedz się, co było tego przyczyną.
Kastrowany samiec królika, mieszaniec w wieku 2,5 roku, został przyjęty do North Carolina State University’s Veterinary Hospital w celu ustalenia przyczyny ropnego wypływu z nosa oraz z miejsca niedawno przeprowadzonej enukleacji.
Wywiad
Począwszy od wieku 18 miesięcy królik był leczony w innej lecznicy za pomocą kropli do oczu zawierających glikokortykosteroidy i antybiotyki z powodu wypływu z lewego oka, który przekształcił się w obrzęk gałki ocznej i wrzody rogówki. Gałkę oczną usunięto miesiąc przed przyprowadzeniem zwierzęcia na konsultację. Wkrótce po zabiegu oczodół wypełnił się wypływem ropnym, u królika zauważono też ropny wypływ z nosa.
Do momentu enukleacji zwierzę miało dobry apetyt, po zabiegu zaczął się on jednak stopniowo pogarszać. Przez kilka dni poprzedzających wizytę w klinice właściciele próbowali karmić królika ze strzykawki (Critical Care – Oxbow Animal Health), ale mieli z tym problemy.
Badanie kliniczne
Podczas badania u królika widoczne były trudności z oddychaniem, zwierzę oddychało przez otwartą jamę ustną. Oba nozdrza były zasklepione przez ropny wypływ. Zaobserwowano wyraźny obrzęk okolicy oczodołu po lewej stronie oraz ropny wypływ z niecałkowicie zagojonego miejsca enukleacji.
Badanie jamy ustnej otoskopem wykazało przebarwienie prawego siekacza szczęki oraz nieznaczne przerośnięcie lewych trzonowców żuchwy. Stwierdzono nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Królik był w złej kondycji. Podczas osłuchiwania odgłosy z układu pokarmowego były słabe, a w czasie pobytu w szpitalu zwierzę wydalało niewiele kału.
Królik wykazywał objawy ropnego zapalenia nosa oraz woreczka łzowego. U tego gatunku choroby te są często związane z innymi chorobami uzębienia.1-4 Mimo że w tym przypadku w badaniu jamy ustnej zaobserwowano tylko średnio nasilone zmiany, choroby uzębienia nadal pozostawały podstawowym rozpoznaniem różnicowym. Królik wykazywał też objawy osłabionej motoryki przewodu pokarmowego, prawdopodobnie na skutek stresu i zmniejszonego pobierania pokarmu.
Szybka wskazówka
U małych ssaków z dusznością po wstępnym badaniu należy rozważyć lekką sedację przed podjęciem próby wykonania pełnego badania klinicznego. Istnieje wiele schematów sedacji opisanych w literaturze.5 Zdaniem autorów jednak połączenie butorfanolu (0,2-0,4 mg/kg m.c.) i midazolamu (0,5-1 mg/kg m.c.) podane domięśniowo lub podskórnie daje dobry efekt u większości pacjentów.