BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
12/06/2017
Kurt A. Grimm
Wprowadzenie analizy gazometrycznej krwi do panelu badań diagnostycznych w twojej praktyce klinicznej jest prostsze niż myślisz – zwłaszcza jeśli zastosujesz się do zasad interpretacji przedstawionych w niniejszym artykule.
W przeszłości badania gazometryczne krwi wykonywano i interpretowano tylko na uniwersytetach i w dużych szpitalach referencyjnych, a głównym argumentem przeciwko wprowadzeniu tej metody diagnostycznej do prywatnych klinik był koszt zakupu i utrzymania analizatora laboratoryjnego. Jednakże wprowadzenie na rynek względnie niedrogich analizatorów przenośnych (np. VetScan i-STAT 1 – Abaxis, Irma 2000SL – Diametrics Medical, VetStat Electrolyte and Blood Gas Analyzer – IDEXX) znacznie spopularyzowało zastosowanie tego badania w medycynie weterynaryjnej. W niniejszym artykule przedstawiono przydatne dla lekarzy weterynarii podstawy zasad wykonania i interpretacji badania gazometrycznego krwi oraz omówiono dwa przypadki kliniczne.
Pierwszy etap badania gazometrycznego krwi polega na pobraniu próbki krwi. Do oceny wydolności oddechowej i metabolicznej preferencyjnie pobiera się krew tętniczą. Natomiast do oceny pewnych zaburzeń metabolicznych, takich jak te stwierdzane w przebiegu poważnej biegunki, wymiotów bądź narażenia na substancje toksyczne, przydatna może być także krew żylna. W sytuacjach gdy niemożliwe jest pobranie krwi tętniczej od zwierząt poddanych znieczuleniu, do oceny parametrów gazometrycznych można czasem wykorzystać krew przepływającą przez żyłę językową.1 U psów i kotów krew tętniczą pobiera się najczęściej z tętnicy grzbietowej stopy, tętnicy udowej lub tętnicy językowej, niemniej jednak do tego celu nadają się wszystkie tętnice położone powierzchownie.
Próbka pobierana jest zazwyczaj przy użyciu igły 21 G lub mniejszej do 1- lub 3-mililitrowej heparynizowanej strzykawki. Pokrycie ścianek strzykawki antykoagulantem uzyskuje się zwykle, wypełniając ją heparyną, a następnie opróżniając. Takie przepłukanie strzykawki sprawia, że heparyna osiada na jej wewnętrznych ściankach oraz w konusie igły. Alternatywnie można skorzystać z dostępnych na rynku strzykawek przeznaczonych specjalnie do pobierania krwi tętniczej, zawierających sproszkowaną heparynę. Do badania należy pobrać odpowiednio dużą ilość krwi (około 1 ml), aby zapobiec zbytniemu rozcieńczeniu krwi przez heparynę. Następnie po pobraniu próbki trzeba usunąć ze strzykawki wszystkie widoczne w niej pęcherzyki powietrza. Jeżeli niemożliwe jest natychmiastowe zbadanie próbki, strzykawkę należy zatkać korkiem i przechowywać w lodzie do czasu jej umieszczenia w analizatorze.2 Jeśli jednak w ocenie próbki duże znaczenie ma dokładne określenie wartości ciśnienia parcjalnego tlenu (PaO2) we krwi tętniczej (zmiany < 10 mmHg), próbki pobierane do plastikowych strzykawek powinny być analizowane w ciągu 10 minut od pobrania, nawet jeśli są przechowywane w lodzie.3,4
Do często popełnianych błędów związanych z niewłaściwym sposobem pobrania i przechowywania próbki zalicza się:
1. Długotrwałe przechowywanie niezatkanej strzykawki z krwią tętniczą, w wyniku czego może dojść do zmniejszenia się w niej ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla (PaCO2) i PaO2. Ciśnienie parcjalne tlenu może natomiast wzrosnąć, jeżeli PaO2 w próbce jest mniejsze niż w otoczeniu (np. we krwi żylnej).
2. Długotrwałe przechowywanie nieschłodzonej próbki, skutkujące utrzymującym się metabolizmem komórkowym, który prowadzi do obniżenia PaO2 i wzrostu PaCO2.
3. Pobranie krwi do strzykawki bez antykoagulantu, co może spowodować jej skrzepnięcie w analizatorze i błąd pomiaru.
Zanim przystąpi się do interpretacji wyników badania gazometrycznego krwi, należy rozważyć wszystkie czynniki, na których działanie narażony był pacjent. Analizator gazometryczny, aby wyliczyć gradient pęcherzykowo-tętniczy (A-a) i czynniki zależne od temperatury, często wymaga podania takich danych jak zawartość procentowa tlenu we wdychanym powietrzu (FiO2) oraz temperatura ciała zwierzęcia. Warto także znać te informacje, gdy klinicznie interpretuje się wyniki badania gazometrycznego u pacjenta.
W niniejszym artykule autor koncentruje się na omówieniu interpretacji wartości PaCO2, PaO2, stężenia wodorowęglanów (HCO3-), nadmiaru/ /niedoboru zasad oraz pęcherzykowo-tętniczej różnicy tlenu (AaDO2). Wartości referencyjne wielu z tych parametrów dla człowieka, psa i kota podano w tabeli 1.
Ponadto wiele analizatorów gazometrycznych mierzy także stężenia sodu, potasu i wapnia całkowitego, a stężenie białka całkowitego może być ocenione za pomocą refraktometru bądź też przy użyciu innej techniki. Dane te pozwalają z kolei na wyliczenie luki anionowej lub innych różnic stężeń jonów, co umożliwia wyjaśnienie przyczyn metabolicznych niektórych zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej.5,6 Z uwagi na to, że owe niestandardowe metody analizy wyników badania gazometrycznego krwi nie są rutynowo stosowane w opiece nad pacjentami, którzy są poddawani znieczuleniu ogólnemu do zabiegów chirurgicznych, nie zostały one omówione w niniejszym artykule. Zagadnienia luki anionowej oraz teorii różnicy silnych jonów przekraczają bowiem zakres niniejszej pracy. Bez wątpienia jednak metody te są przydatne do oceny zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej na oddziałach intensywnej terapii i chorób wewnętrznych.
Wartość PaCO2 zwiększa się, gdy maleje wielkość pęcherzykowej wentylacji minutowej i odwrotnie. Kiedy PaCO2 rośnie, mówi się, że dochodzi do upośledzenia procesu wentylacji (tj. hipowentylacji). Większość leków anestetycznych (np. opioidy, środki stosowane do znieczulenia wziewnego, propofol) powoduje depresję oddechową, a zatem u pacjentów poddanych znieczuleniu ogólnemu dochodzi zwykle do zwiększenia wartości PaCO2, chyba że anestezjolog kontroluje proces wentylacji. To właśnie dwutlenek węgla – nie tlen – stanowi główny bodziec pobudzający ośrodek oddechowy u zdrowych pacjentów podczas trwania znieczulenia.
Skrót PaO2 oznacza ciśnienie parcjalne tlenu rozpuszczonego we krwi tętniczej. Określając jedynie PaO2, nie można jednak opisać zawartości tlenu we krwi. Aby ją obliczyć, trzeba bowiem znać stężenie hemoglobiny we krwi i hematokryt pacjenta. Hemoglobina to główny przenośnik tlenu, nie transportuje ona jednak tych cząsteczek gazu, które pozostają rozpuszczone we krwi. Zależność pomiędzy PaO2 a zawartością tlenu opisuje poniższe równanie7:
Wartość 1,3 w powyższym równaniu określa ilość tlenu, która może zostać związana przez 1 g ludzkiej hemoglobiny. Zazwyczaj jest ona podawana jako stała, różni się jednak między gatunkami. Można więc powiedzieć, że przedstawione powyżej równanie pozwala obliczyć ilość tlenu przenoszonego przez hemoglobinę (stężenie hemoglobiny [g/dl] × wysycenie hemoglobiny tlenem [%] × 1,3) oraz ilość tlenu wolnego, czyli rozpuszczonego w osoczu (0,003 × PaO2).