08/03/2023
Deborah Linder
Wsparcie żywieniowe i wybór optymalnej diety dla zwierząt domowych z wieloma chorobami lub sprzecznymi celami żywieniowymi mogą stanowić wyzwanie. Odżywianie jest szczególnie skomplikowane u rosnących zwierząt z niedoborami pokarmowymi, u których mogą wystąpić poważne konsekwencje na całe życie (na przykład deformacje szkieletu będące skutkiem pobierania niewłaściwej ilości wapnia lub fosforu przez rosnące szczenięta). U tych pacjentów zwykle nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, a każdy plan odżywiania powinien zostać dostosowany do przypadku. Jedną z metod jest przeprowadzenie pełnej oceny żywieniowej i opracowanie listy problemów wraz z celami żywienia, ustaleniem priorytetów i potencjalnych skutków niepożądanych/zagrożeń oraz porównanie problemowych składników odżywczych pomiędzy różnymi dietami.
W opisanym przypadku klinicznym pacjentem był 7-miesięczny pies mieszaniec, niesterylizowana samica (jej rasa i potencjalna masa ciała w wieku dorosłym nie były znane). Zwierzę zostało skierowane na konsultację przez lekarza weterynarii pierwszego kontaktu w celu omówienia planu odżywiania przy dysplazji nerek. Możliwe diety i plan postępowania przedstawione w tym artykule stanowią jedno z możliwych rozwiązań dla tego konkretnego pacjenta i nie powinny być uważane za odpowiednie dla wszystkich psów z podobnymi zaburzeniami.
Pacjentka trafiła do lekarza pierwszego kontaktu ze względu na częste oddawanie moczu i zwiększone pragnienie. Objawy te występowały, odkąd zwierzę zostało adoptowane kilka miesięcy wcześniej. Poza poliurią i polidypsją klienci nie zauważyli innych problemów. Pacjentka była w pełni zaszczepiona i nie otrzymywała żadnych leków. Badania krwi ujawniły podwyższone parametry nerkowe, a lekarz weterynarii zalecił zbadanie psa przez specjalistę z zakresu medycyny wewnętrznej w celu dalszej diagnostyki. Po wykonaniu dodatkowych badań laboratoryjnych i diagnostyce obrazowej klienci skontaktowali się oddziałem żywienia klinicznego, aby ustalić optymalny program żywienia.
Pełen wywiad żywieniowy wykazał, że pacjentka spożywała bezglutenową karmę Weruva Funky Chunky Soup with Pumpkin, naturalną karmę dla szczeniąt Grandma Mae’s Country, przekąski Bixbi Pocket Trainers Training Treats (o smaku bekonu), Happy Howie’s Meat Roll (jagnięcina i indyk), masło orzechowe, zamrożone kawałki banana, minimarchewki i zieloną fasolę. Jako codzienne dodatki żywieniowe otrzymywała kapsułki Nutramax Proviable-DC i preparat dla psów Nutramax Welactin Omega-3.
W momencie badania pacjentka ważyła 20,5 kg. Wskaźnik kondycji ciała wynosił 5/9, a ilość tkanki mięśniowej była prawidłowa. Nie wykryto znaczących nieprawidłowości.
Na oddziale medycyny wewnętrznej przeprowadzono następujące badania:
Liczby w nawiasach kwadratowych wskazują zakres referencyjny testów laboratoryjnych, natomiast liczby w nawiasach zwykłych – zakresy referencyjne dla rosnących szczeniąt w wieku od siedmiu do 12 miesięcy.1
Ze względu na występowanie u szczenięcia nadmiernego pragnienia/wielomoczu, rozcieńczony mocz i podwyższone parametry nerkowe podjęto decyzję o wykonaniu badania ultrasonograficznego. Obie nerki wykazywały rozsiane zmiany architektury charakteryzujące się brakiem granicy korowo-rdzennej i słabo zdefiniowanymi, hiperechogenicznymi zewnętrzną korą/wewnętrznym rdzeniem. Nie zauważono rozszerzenia miedniczki nerkowej ani innych nieprawidłowości. Wyniki badania ultrasonograficznego potwierdziły dysplazję nerek.
Z uwagi na młody wiek pacjentki, wyniki badania biochemicznego krwi oraz obraz ultrasonograficzny najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem była dysplazja nerek. Nie można było jednak wykluczyć przewlekłego zapalenia nerek.