XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
XIX Kongres Akademii po Dyplomie WETERYNARIA już 15-16.03.2025 r. w Warszawie! Sprawdź program kongresu >
14/06/2018
Jennifer L. Garcia
Jakie postępowanie zastosowałbyś w przypadku tego pacjenta? Przeprowadź dokładne badanie i ustal, jakie powinno być leczenie.
Łatek jest 9-letnim kastrowanym psem samcem, mieszańcem teriera.
Łatek został przyprowadzony na coroczną, rutynową wizytę kontrolną. Według właścicielki pies nie wykazuje żadnych niepokojących objawów chorobowych, a jedyną zmianą, jaką zaobserwowała, jest to, że jej pupil stał się nieco mniej ruchliwy – sprawia wrażenie, że na spacerach porusza się odrobinę wolniej, a wstawanie z posłania zajmuje mu nieco więcej czasu niż dotychczas. Zwierzę nie przyjmuje żadnych leków ani dodatków dietetycznych poza środkami zapobiegającymi robaczycy serca i jest żywione wysokiej jakości karmą komercyjną dla starszych psów. Ma dobry apetyt, a właścicielka nie odnotowała żadnych zmian w ilości przyjmowanej wody.
W ramach corocznej wizyty Łatka pobierasz od niego krew do badania morfologicznego i biochemicznego surowicy. Z uwagi na powiększenie wątroby i trudności ze wstawaniem zalecasz również wykonanie zdjęcia rentgenowskiego jamy brzusznej i miednicy. Właścicielka zwierzęcia chce jednak najpierw poczekać na wyniki badania krwi i nie zgadza się na dalszą diagnostykę obrazową, twierdząc, że Łatek czuje się dobrze.
W wynikach badań laboratoryjnych obserwuje się istotne odchylenia od normy.
Wszystkie parametry znajdują się w zakresie wartości referencyjnych.
Wyniki badania biochemicznego surowicy przedstawiono w tabeli 1.
Jaki powinien być kolejny krok, aby w rozsądny sposób spróbować ustalić przyczynę podwyższonej aktywności fosfatazy zasadowej (ALP) u tego pacjenta? Możliwa jest więcej niż jedna poprawna odpowiedź.
a) Poinformować właściciela o konieczności zapisania Łatka na zabieg biopsji wątroby.